Blackberry Resmi Olarak Alıcı Aradığını Açıkladı

Blackberry Resmi Olarak Alıcı Aradığını Açıkladı

Çok sık rastlamadığımız olaylardan birini Blackberry şirketi hafta sonu yaptığı açıklama ile gerçekleştirdi.

Şirketin CEO'su Thorsten Heins, bu şekilde daha fazla devam edemeyeceklerini ve uygun bir alıcı için beklediklerini söyledi. Bu açıklamayla birlikte Blackberry için havlu attı demek yanlış olmaz.

Yaklaşık 70 milyon kullanıcıya sahip Blackberry, 2010 yılında Amerika piyasasının  yüzde 40'ına sahipken şuan yüzde 10'dan daha az bir payı bulunuyor. Ayrıca 2010 yılında 70 milyar $'lık sermayeye sahipken şuan sadece 5.4 milyar $ sermayeye sahip.

2008 - 2009 yıllarındaki yükselişinden sonra düşüşe geçerek, bunun önüne geçemeyen şirket bu şekilde daha fazla dayanamayacaklarını ve uygun bir alıcı bulmak için gerekli çalışmaları yürüttüğünü açıkladı.

Peki Blackberry'i kimler satın alabilir?

Google 2011 yılında Motorola'yı satın alarak kurtarmıştı. Aslında bu satın alımdan sonra işlerin tam istendiği gibi gittiğini söylemek zor olsada, Blackberry için aynı şeylerin olacağını kestiremeyiz. Belki de Google Motorola'dan sonra Blackberry'nin de beyaz atlı şövalyesi olabilir.

Yapılan diğer tahminler ise listenin başına Lenovo, Huawei ve ZTE gibi Çin'li şirketleri getiriyor. Bu şirketlerden birisi Blackberry'i satın alıp kurtarmak için çalışabilir.

Cisco ve Microsoft'da olası alıcılar listesinde yer alıyor. Cisco 48 milyar $'lık sermayesi ile Blackberry için rahatlıkla 10 milyar $ ödeyerek satın alabilir. Ayrıca Cisco tarafından yapılacak bir satın alım şirketin kendisi içinde yararlı olacaktır çünkü Cisco iş yaşamındaki mobil seçenekleri için Nokia ile ortak çalışıyor.

Apple'ın iPhone'larındaki mail servisinin yeterli olmadığına dair yorumlar ve kullanıcı eleştrileri akıllara bu alım işlemi için Apple'ı getirsede, Apple'ın bu sorunu çözmek için 10 milyar $'lık bir satın alma işlemi gerçekleştirmesi zor görünüyor. Genellikle büyük şirketler yerine küçük şirketleri düşük maliyetler ile bünyesine katmayı seven Apple'ın blackberry ile ilgilendiğini düşünmüyorum.

Samsung'da yeterli sermayeye sahip olmasına rağmen daha önceden bu satın alma ile ilgilenmediğini yaptığı açıklamalarda belirtmişti.

Blackberry'i hangi şirket alırsa alsın son yıllarda şahit olduğumuz Nokia ve Motorola düşüşlerinden sonra toparlanarak eski haline gelmenin zor olduğunu biliyoruz. En azından Nokia ve Motorola şuan için bunu gerçekleştiremedi. Aynı şekilde şuan Sony Mobile olarak bildiğimiz Ericsson, 2000 yılında yüzde 10'luk pazar payına sahipken şuan sadece yüzde 4 pazar payına sahip.

Blackberry hakkında görüş ve yorumlarınızı aşağıdaki yorum bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

iPhone 5 ile Moto X Karşılaştırması

YORUMLAR