BTK ve Adalet Bakanlığı Sansürlenen Haber Sitesi Sayısını Açıklayamıyor

BTK ve Adalet Bakanlığı Sansürlenen Haber Sitesi Sayısını Açıklayamıyor

Bilgi Edinme Kanunu kapsamında BTK ve bakanlığa sansürlenen haber sitesi sayısı soruldu ancak, konunun araştırma gerektirdiğini öne süren BTK ve bakanlık cevap vermekten kaçtı. 

Ülkemizde son dönemlerde artış gösteren internet sansürü en çok haber sitelerini vuruyor. Her terör olayından sonra nedensizce uygulanan sansürlerin artış göstermesi sonucu bağımsız bir internet sitesi BTK'ya ve Adalet Bakanlığı'na kaç internet sitesinin sansürlendiğine dair bir takım sorular yöneltti. Sorular karşısında hem Adalet Bakanlığı, hemde BTK suskunluklarını korudular ve cevap vermekten kaçındılar. Bilgi Edinme Kanunu kapsamında yöneltilen soruların cevapları araştırma gerektiği bahanesiyle alınamadı.

İnternet sitesinin BTK'ya ve Adalet Bakanlığı'na yönelttiği 3 soru ise şu şekilde;

  • 1 Ocak 2014 - 1 Kasım 2016 arasında kaç internet sitesi mahkeme kararıyla erişime engellenmiştir?
  • 1 Ocak 2014 - 1 Kasım 2016 kaç erişim engelleme hükmü oluşturulmuştur?
  • Sulh Ceza Hakimlikleri kurulduğundan 1 Kasım 2016’ya kadar kaç erişim engelleme dosyasına bakmıştır?

Sorulan sorulara "araştırmak gerekiyor" cevabı veren BTK, soruları yanıtlamayı reddetti. Adalet Bakanlığı ise soruların 4982 sayılı Bilgi Edinme Hakkı Kanunu kapsamına girmediğini öne sürerek sorulara cevap vermedi. 

BTK ve Adalet Bakanlığı'nın bu tutumu bizi düşünmeye sevk ediyor ve uygulanan internet sansürlerinin tek kurumun elinde olabileceği ihtimallerini akıllara getiriyor. Teknoloji çağında uygulanan bu sansürlerin fazlaca olması da internet kullanıcılarının isyan etmesine neden oluyor. 

Öte yandan bildiğiniz gibi geçtiğimiz gece İstanbul'da 2 ayrı patlama yaşandı ve çok sayıda şehit verdik. Bu olaydan sonra yaşanabilecek olası bir internet sansürüne karşı aşağıdaki uygulamaları kullanabilirsiniz.

İnternetin Sansürlenmesi Artık İnsan Hakları İhlali Sayılacak

İnternete Uygulanan Sansür VPN Kullanımını Arttırdı

YORUMLAR