Bugüne Kadar Kaç iPhone Satıldı?

Bugüne Kadar Kaç iPhone Satıldı?

Akıllı telefon üreticilerinin belirli dönemlerde yaptıkları kar ve satış değerlendirmeleriyle başarı ölçümü yaptıklarını hepimiz biliyoruz. Bu değerlendirmeler genel olarak yıl bazlı veya üç aylık (çeyrek) periyotlar halinde yapılandırılıyor.

Her ne hikmetse bu ölçümlerin başrolünde daima Apple'ı görüyoruz. Apple'ın akıllı telefonlarında kullandığı işletim sistemiyle birlikte gelen kendine has duruşu daima "Android satış rakamları ve iOS satış rakamları" başlıklı değerlendirme tablolarına ilham kaynağı oluyor. Halbuki piyasada onlarca farklı üretici Android kullanırken iOS'u kullanan sadece Apple mevcut. Bu yüzden "iOS vs Android satış rakamları" marka bazlı başarı disiplininde ne denli güvenilir sonuçlar veriyor orası tartışmaya açık bir konu.

Apple ve rakipleri hararetli mücadelelerine devam ededursun, biz iPhone'un bugüne kadar kaç adet satıldığına bir açıklık getirelim. Apple'ın CEO koltuğunda oturan Cook'un yaptığı açıklamalara göre iPhone satışları geçen yılın aynı dönemine göre tam tamına %49'luk bir artış sergilemiş. Akıllı telefon piyasasının %26'lık bir büyüme oranına sahip olduğunu hesaba katarsak Apple'ın büyümesi altı çizilmesi gereken bir orana sahip. iPhone 6 ve iPhone 6 Plus'ın %99'luk müşteri memnuniyeti oranına sahip olduğuu belirten Cook, bu durumdan epey hoşnut.

Yıllık büyüme oranlarını bir kenara bırakıp, çıkış tarihi olan 2007'den bugüne dek iPhone'un kaç adet saattığına bakacak olursak ortaya hayranlık uyandırıcı bir tablo çıkıyor. Piyasaya sürüldüğü tarihten itibaren Apple'ın gözbebeği iPhone tam tamına 700 milyon satış rakamına ulaşmış. Sekiz senelik bir periyotta 700 milyon satış rakamına ulaşmak gerçekten iyi bir başarı örneği. Elbette bu başarıda Apple'ınsatış politikalarının ve marka konumlandırma çalışmalarının etkisi çok büyük.

Apple Watch’un Batarya Ömrü Artık Bir Sır Değil

iOS 8.2, Apple Watch Desteği ile Birlikte Geldi

YORUMLAR