Casus Yazılım Endişesi Üzerine BLU'nun Amazon'da Satışı Durduruldu

Casus Yazılım Endişesi Üzerine BLU'nun Amazon'da Satışı Durduruldu

Miami merkezli, fiyat performans ürünleri çıkaran BLU şirketinin ürünleri Amazon'dan kaldırıldı. BLU şirketinin, telefonlarına yerleştirdiği casus yazılım sayesinde cihaz sahibinin kişisel bilgilerini toplayıp yurtdışına gönderdiği belirlendi. Siber güvenlik uzmanları, telefon sahiplerini uyardı.

Virginia merkezli bir güvenlik şirketi olan Kryptowire, Şangay Adups Technology'nin casus yazılımını bir süre önce tüm telefonlardan kaldırdığını ve telefonlarda güvenlik zaafının olmadığını ifade etmişti. Ancak, yapılan araştırmalara göre hala BLU şirketinin telefonlarında casus yazılımın yer aldığı belirlendi.

Casus yazılım, kullanıcıları uzaktan kontrole karşı savunmasız bırakıyor ve telefondaki tüm kişisel bilgileri ele geçiriyor. Bu duruma karşı Amazon şirketinden gelen bir açıklamada, "Müşterilerimizin güvenlik ve gizliliği büyük önem taşımaktadır. Sorun çözülünceye kadar, tüm BLU telefon modelleri Amazon.com üzerinde satın almaya durdurulmuştur." sözlerine yer verildi.

Bu olaya karşı BLU şirketinden de açıklama gecikmedi. Açıklamada, ''Telefonlarımızda kesinlikle herhangi bir kullanıcının gizliliğini veya güvenliğini etkileyecek bir durum yok. Bazı bilgilerin Çin'deki sunucularda saklanabileceğine ilişkin olarak, gizlilik politikaları açık bir şekilde toplanan verilerin bir kısmının sunucularda depolanabileceğini belirtiyor. ABD dışında, Çin'de bir sunucuya sahip olmak yanlış bir durum değil'' cümleleri paylaşıldı.

150 Dolarlık Android Telefon: BLU Vivo XL2

Amazon, Teslimat Drone'larıyla Evlerin İhtiyaçlarını Ev Sahibine Bildirecek

YORUMLAR