Cem Yılmaz’dan Mars Grubu’na: Filmlerimi Bedava da Gösteririm

Cem Yılmaz’dan Mars Grubu’na Filmleri Bedava da Gösteririm

Film yapımcıları ile  Türkiye’nin en büyük sinema zinciri Mars Grubu arasındaki kriz henüz çözülebilmiş değil. Son olarak, konunun taraflarından biri olan Cem Yılmaz, “Filmlerimi bedava da gösteririm” ifadeleriyle dikkat çeken bir çıkış yaptı.

Türk sinema endüstrisinin lokomotif şirketi Mars Grubu ile ünlü yapım şirketleri arasındaki ‘patlamış mısır kampanyalı bilet satışı’ krizi, her geçen gün büyüyor. 

Yapımcılar, Mars Grubu’nun bilet fiyatlarına sürekli zam yaptığını, ancak bu işe emek veren insanların kazançlarının hep aynı kaldığını söylüyor. Filmlerin adaletli bir şekilde gösterime girmesi gerektiğini belirten yapım şirketleri, “Bizim ürünlerimiz üzerinden kampanyalı bilet satılmasını istemiyoruz” diyor.

Mars Grubu ise "Yapımcıların bilet parasından istediği pay artışı 12.5 liralara kadar yükseliyor. Bu noktada en ucuz sinema biletinin ücreti 30 TL'leri bulmak zorunda kalacak" savunmasını yapıyor.

organize işler 2 sazan sarmalı

Mars Grubu’nun kurumsal ilişkiler direktörünün açıklamaları ile tırmanan kriz, Organize İşler 2: Sazan Sarmalı gibi vizyona girecek bazı önemli filmleri sürüncemede bırakıyor. Hatırlayacağınız üzere, yapımcılığını BKM’nin üstlendiği, senaristliğini ve yönetmenliğini ise Yılmaz Erdoğan’ın yaptığı filmin vizyon tarihi, BKM’nin salon işletmecileriyle yaşadığı anlaşmazlık nedeniyle ertelenmişti.

Son olarak Erdoğan, yapımcılar ve salon işletmecileri arasındaki anlaşmazlık sebebiyle, Organize İşler 2: Sazan Sarmalı filminin Netflix üzerinden yayınlanma ihtimalinin olduğunu açıklamıştı.

Ünlü oyuncu ve yapımcı Cem Yılmaz, konuya ilişkin dikkat çeken bir çıkışa imza attı. Yılmaz, “Salon işine el atıp, bir şeyler yapabilir misiniz?” sorusuna, “Neden olmasın? Benim için fark etmez, filmlerimi bedava bile gösteririm“ şeklinde bir cevap verdi.

Yılmaz, daha önce de kişisel Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Ey ahali ! Bana , filmdeki artiste paraları götürdünüzden başka eleştrisi olmayanlara dahil soruyorum, Sinema bileti kaç lira?  ben filmimi kaç liraya seyircime satıyorum ki bu hanım neyin üzerinden kime kıyak yapıyor ?  Ve utanmadan halkçılık satıyo ! Yap çabuk bileti 15 lira !” ifadelerini kullanmıştı.

Sinema sektöründe büyük bir kaosa neden olan anlaşmazlığın nasıl ve ne zaman çözüleceği tam bir muamma. Bakalım ilerleyen günlerde konuyla ilgili hangi gelişmeler yaşanacak? Bekleyip, göreceğiz.