Chrome Tabanlı Yeni Edge Tarayıcısı İçin Önemli Bir Karar Daha

edge chrome uzantı

Microsoft’un halihazırda geliştirmekte olduğu yeni Chromium tabanlı Edge için güzel haber geldi. Microsoft’un yeni tarayıcısında Chrome üzerinde kullanılan uzantılara destek vereceği ve bu uzantıların yeni Edge üzerinde kullanılabileceği ortaya çıktı.

Microsoft, Internet Explorer ile uzun süre liderliğini koruduğu internet tarayıcısı sektöründe, Google Chrome ve Mozilla Firefox’un bir hayli ardına düşmüştü. Windows 10 ile Edge adını verdiği yeni bir tarayıcı tanıtan şirket, beklediği ilgiyi görememesinin ardından radikal bir karar alarak, Google Chrome’un geliştirildiği Chromium tabanlı bir tarayıcıya geçme kararı almıştı. Kullanıcılarına daha iyi hizmet verebilmek ve bazı yazılım dillerinin Windows tabanlı cihazlarda daha iyi çalışmasını sağlayabilmek isteyen Microsoft’un, uzantı konusunda da açık görüşlü olacağı ortaya çıktı.

Reddit üzerinde Microsoft’un geliştirme ekibinde olduğunu söyleyen bir kullanıcı, yeni Chromium tabanlı Edge tarayıcısının, Chrome uzantı desteği vereceğini söyledi. Yapılan isimsiz açıklamanın ardından resmi açıklamaysa Edge Projesi Müdürü Kyle Aden’dan geldi. Yeni tarayıcıyla ilgili soruları yanıtlayan Aden, Chrome uzantı desteği konusunda ciddi olduklarını ve geliştirmelerini bu yönde yaptıklarını belirtti. Böylece Google Chrome için geliştirilen uzantıların yeni Edge üzerinde de sorunsuz şekilde çalışacağı ve kullanıcıların herhangi bir aksama olmadan bilgilerini yeni tarayıcıya aktaracakları ortaya çıkmış oldu.

edge chrome uzantı desteği

Xbox One desteği

Kyle Alden tarafından yapılan bir başka önemli açıklamaysa yeni Edge tarayıcısının “bütün Microsoft cihazları” üzerinde çalışacak olmasıydı. Yani geliştirmenin sadece Windows 10 ile sınırlı kalmayacağı, Microsoft’un yaptığı Xbox One ve HoloLens gibi cihazların da Chromium tabanlı yeni tarayıcıyı kullanmaya başlayacakları gün yüzüne çıkmış oldu.

Projenin başındaki isim tarafından açıklanan bir başka yenilik ise PWAs destekli yazılımlar konusundaydı. Tarayıcılarda native olarak çalışan bu PWAs uygulamalarına destek vereceklerini belirten Alden, bunların Microsoft Store üzerinden edinilebileceğini ve Chrome’a benzer şekilde çalıştırılabileceklerini belirtti.