Çin'de 1.374 Drone ile Yapılan Gösteriye Hayran Kalacaksınız!

Çin'de 1.374 Drone ile Yapılan Gösteriye Hayran Kalacaksınız!

Çinli bir drone şirketi olan Ehang, 1 Mayıs İşçi Bayramı'nın şerefine 1.374 drone ile 13 dakikalık bir görsel şölene imza attı. Guinness Rekorlar Kitabı'na girmeyi başaran bu enfes gösteri, 1.218 drone ile bir önceki rekorun sahibi Intel'i geride bıraktı.

Son dönemde müthiş bir artış gösteren drone'lar, film sektöründen kargo taşımacılığına, askeri operasyonlardan spor müsabakalarına kadar birçok farklı alanda etkin bir şekilde kullanılıyor.

drone gösterisi

Kurumların ve şirketlerin faaliyet şeklini değiştiren ve daha verimli çalışmalarına yardımcı olan drone'lar, Çin'in Şensi bölgesinde baş döndüren bir şova imza attı.

Çinli drone şirketi Ehang, bir kilometreden fazla bir alana yayılan 1.374 'Ghostdrones' filosuyla 13 dakikalık muazzam bir hava gösterisi gerçekleştirdi. Guinness Rekorlar Kitabı'na girmeyi başaran şovda, dronelar 16 farklı 3 boyutlu görsel oluşturarak, izleyenlere unutulmaz anlar yaşattı.

Intel, Şubat ayında düzenlenen Pyeongchang 2018 Kış Olimpiyatları'nda 1.218 drone ile müthiş bir gösteri yapmıştı. Ancak Ehang, 1 Mayıs İşçi Bayramı sebebiyle yaptığı drone şovuyla ABD'li teknoloji devini geride bıraktı.

İnsanlar tarafından büyük bir ilgiyle izlenen şovun organizatörü Shi Zheyuan, Çin'in güçlü bir bilim ve teknoloji ülkesi olduğunu göstermek amacıyla böyle bir gösteri düzenlediklerini söyledi. Drone'ların tek bir bilgisayardan senkronize edildiğini ve bunun dünyada bir ilk olduğunu ifade eden Zheyuan, bazı manevra hatalarına rağmen hiçbir çarpışmanın yaşanmadığını kaydetti.

Ehang, geçtiğimiz yılın Mart ayında Çin'in Guangzhou kentinde düzenlenen Lantern Festivali'nde 1000 drone ile etkileyici bir gösteri gerçekleştirmişti.