Çin'den Gelen Yasak Sonrası Bitcoin ve Ethereum'da Sert Düşüş Yaşandı

Çin'den Gelen Yasak Sonrası Bitcoin ve Ethereum'da Sert Düşüş Yaşandı

Çin Merkez Bankası, dijital para pazarına daha önce görülmemiş sert düzenlemeler getirdi. Dijital paraların halka arzından kaynaklanan birçok dolandırıcılık olayının yaşandığını ifade eden merkez bankası, ilgili faaliyetlerin yasaklaması için harekete geçti. Alınan karar sonrası dijital para birimleri sert bir düşüş yaşadı.Çin Merkez Bankası yaptığı açıklamada ‘Initial Coin Offerrings (ICO)’ hakkında açılan soruşturmanın tamamlandığını ve ilgili faaliyetlerin en kısa zamanda yasaklanacağını belirtti.

Ayrıca yapılan açıklamada, tüm kripto para birimlerinin ticaretinin ve kullanımının artık Çin'de yasadışı olacağı söylenirken, para otoriteleri tarafından verilmeyen sanal para birimlerinin, paraya eşdeğer yasal statüye sahip olmadığını ve pazar kullanımında para birimi olarak dolaştırılamayacağı ifade edildi.

Bununla birlikte Çin hükümetinin hedefinde, bitcoin ve ethereum bulunmuyor, ancak Çin’den gelen haber sonrası çok hızlı büyüyen kripto para birimleri sert bir düşüş yaşadı. Kripto para piyasası, Cumartesi günü yaklaşık 180 milyar dolarlık toplam piyasa değerinden, sadece iki gün içinde yüzde 20 oranında değer kaybederek 142 milyar dolara düştü.

Grafiklere baktığımızda ise iki büyük para biriminin de gelen haber sonrası aniden değer kaybettiğini görüyoruz. Bitcoin son birkaç gün içinde yüzde 16.5 düşerken, Ethereum ise yüzde 23.5 oranında düşüş yaşadı.

Çin Merkez Bankası, ICO'ların "Yetkisiz ve yasadışı kamu finansmanı" biçiminde olduğunu ve ICO'nun Çin'de ekonomik ve mali düzeni bozduğunu ifade etti. Açıklamada, ülkenin dijital simgeleri içeren tüm satış ve para birimi dönüşümlerini yasaklandığını ve tüm finansal kurumların ICO'lara herhangi bir hizmet sunmasının yasaklandığı söylendi.

ICO, blockchain ve kripto para teknolojilerini içeren projelerde girişimcilerin başlangıç yatırımını sağladıkları bir çeşit kitle fonlamasına verilen isimdir. Bu yöntem son bir yılda kontrol edilemeyen bir büyüme göstererek 1.6 milyar dolar büyüdü.

Çin’in bu kararı, bitcoin'in 5.000 dolar seviyesine çıkarak tüm zamanların en yüksek noktasına ulaştığı sırada alındı. Başka bir deyişle, bu karar doğal bir soğuma sürecine neden olabilir. Bitcoin'in geçmişteki hızlı büyüme dönemlerine bakarsanız, geleneksel emisyonların hızla değerlenmesiyle paralel olarak her zaman bir düşüş yaşadığını görürsünüz.

Özel kripto para birimleri kavramı resmi paraya olan güvensizlikten doğmuştu. Kripto para birimlerinin kullanımı yaygınlaştıkça olası çöküşün ya da paradan kaçışın potansiyel hasarı da artacaktır.

Merkez bankasının bir diğer amacı da bu hasarı minimize etmek olabilir. Bakalım başka ülkelerde benzer kararlar alacak mı? Yorumlarınızı bizimle paylaşmayı unutmayın.

İşte Dünyanın En Büyük Bitcoin Madeni

İsviçre Merkezli Banka, Ether ve Bitcoin Satacak!

Estcoin, Dünyanın İlk Resmi Kripto Para Birimi Oldu

YORUMLAR