Çin'in Ardından Şimdi de Rusya Uzaya Astronot Gönderdi

Çin'in Ardından Şimdi de Rusya Uzaya Astronot Gönderdi

Geçtiğimiz gün Uluslararası Uzay İstasyonu'na içerisinde 2 astronot bulunan bir uzay aracını yollayan Çin'in ardından bu sefer de Rusya atağa geçti. UUİ'de görev yapacak 3 astronot geçtiğimiz günlerde başarıyla uzaya fırlatıldı ve astronotlar başarıyla iniş yaptı.

Hatırlayacağınız gibi yaklaşık 1 hafta önce Çinli iki astronot Gobi Çölü'nde gerçekleştirilen başarılı bir fırlatma ile uzaya gönderilmişti. Çin'in Uluslararası Uzay İstasyonu'ndaki laboratuvarlarında görev yapacak bu iki astronot, aynı zamanda en uzun uzay görevini de gerçekleştireceklerdi. Bu haberin üzerinden henüz fazla bir zaman geçmeden şimdi de Rusya uzaya astronotlarını gönderdi. 19 Ekim tarihinde uzaya gönderilen astronotlar Uluslararası Uzay İstasyonu'nda görev yapacaklar.

Kazakistan'ın Baykonur Uzay Üssü'nden 19 Ekim günü başarıyla fırlatılan 3 astronot tıpkı Çinli astronotlarda olduğu gibi 2 günlük bir yolculuğun ardından 21 Ekim günü başarıyla Uluslararası Uzay İstasyonu'na ulaştılar. Sergey Ryzhikov ve Andrey Borisenko Rus kozmonotlar ile NASA astronotu olan Shane Kimbrough'u taşıyan Soyuz kapsülü başarılı bir şekilde iniş yaptı ve astronotlar buradaki çalışmalarına başladılar. Yaklaşık 4 ay kadar uzayda kalacak olan astronotlar çalışma süreleri boyunca yaklaşık 50 farklı görevi yerine getirecekler.

İçerisinde 2 Astronot Bulunan Uzay Aracı Başarılı Şekilde Fırlatıldı

Avrupa Uzay Kurumu Marsta Robotunu Kaybetti

YORUMLAR