Çocuklar Artık 'Sanal İtibar' Peşinde

Çocuklar Artık 'Sanal İtibar' Peşinde

Çocuklar ve ergenler, günümüzde kendilerine internet üzerinde tamamen sanal bir evren yaratmış durumdalar. Çocuklar, bu kendi oluşturdukları evrenlerinde itibarlarını da oyun ve sosyal medya gibi araçlar kullanarak edinmeye çalışıyorlar.

Konuyla ilgili olarak Anadolu Ajansına bir rapor veren Sosyal Medya ve Bilgi Teknolojileri Strateji Derneği Başkanı Abdullah Çiftçi, sokaklarda oynanan ve sosyalleşmeyi sağlayan oyunların yerini, artık internetin ve mobil teknolojilerin aldığını, dijital oyun çağının artık sokak oyunları ile tamamen yer değiştirdiğini söyledi.

Gelişen iletişim teknolojisinin, beraberinde yeni bir sosyalleşme sürecini getirdiğini anlatan Çiftçi, sanal oyunlar geliştiren şirketlerin daha fazla kullanıcıyı sokaklardan monitör başına çekmek için farklı yollar denemeye başladığına da işaret etti.

Çiftçi, internet üzerinde yeni kişiler tanımanın ve onlarla birlikte bir ekip olup, ortak strateji geliştirmenin, çocuklarda özgüven oluşturduğuna da işaret ederek, "Gençler ve çocuklar, kendilerine özgü 'sanal bir dünya' oluşturup, ailede, okulda, arkadaş çevresinde edinemedikleri itibarı dijital otamlarda arıyorlar." diye konuştu.

Bu dijital ve sanal dünyaların çocukları sosyolojik, psikolojik ve sağlık yönünden olumsuz olarak etkileyebilme olasılıklarına da dikkati çeken Çiftçi, "Sosyolojik olarak çocuklar, mahalle ve okul arkadaşlarından çok, yaratıkları sanal dünyada, sanal karakterlerle arkadaş oluyorlar. Bunun neticesinde, psikolojik olarak çocuklar içine kapanık, odasından dışarı çıkmayan, asosyal birer kişiliklere bürünüyorlar." diye konuştu.

Oyun Oynayarak Hastalıklara Çare Bulunabiliyor

Türkiye'de Gençlerin Yüzde 3,6'sı İnternet Bağımlısı

Başarılı Türk Oyun Geliştiricisi no-pact ile Özel Tamindir Röportajı

YORUMLAR