Dikkat! Kurumsal E-posta Adresleriniz Canınızı Yakabilir

Dikkat! Kurumsal E-posta Adresleriniz Canınızı Yakabilir

Anayasa Mahkemesi işverenlerin çalışanlarının kurumsal e-posta adreslerini kontrol etmelerine izin verdi. Aynı zamanda bu e-posta adreslerinden yapılan özel yazışmaların işten çıkarma için delil olarak gösterilmesine de olanak sağladı. 

Anasaya Mahkemesi, bir kurumdaki iki çalışanın yakınlaşması üzerine işten atılmasına karşılık mahkemede kurumsal e-posta yazışmalarının delil olarak gösterilmesini haklı buldu. Karara göre, bundan sonra kurumsal e-posta adreslerinden mesai saatleri içerisinde yapılan yazışmalar işveren tarafından denetlenebilecek ve mahkemede delil olarak kullanılabilecek. Bu kararı ile özel hayata saygı ve haberleşmenin gizliliği hakkına ters düşen AYM, kurumsal hesapların bu hakkı ihlal etmediğini savundu.

Ahlak Kurallarını İhlal Ettiler

Haberin detayları ise şöyle: Ö.K ve O.Ö yaklaşık 5 sene önce aynı şirkette çalışmaya başladılar. O.Ö'nün eşi ise 14 Mays 2012'de şirketin yöneticisini ziyaret ederek Ö.K. ile O.Ö. arasında ilişki olduğunu iddia etti ve O.Ö.'nün kurumsal hesaptan yaptığı yazışmaları delil olarak gösterdi. Bu yazışmaları okuyan işveren ise bu yazışmalara dayanarak iki çalışanın sözleşmelerini "ahlak ve iyi niyet kurallarına uymayan hal" gerekçesiyle tek taraflı feshetti. O.Ö. ise eşiyle boşanma davasının devam ettiğini ve eşinin iftira attığını öne sürerek mahkemeye başvurdu. Mahkemeden red cevabı alan O.Ö. ise son çare olarak Anayasa Mahkemesine başvuru yaptı. Anasaya Mahkemesi ise işvereni haklı bularak başvuruyu reddetti.

Özel Hayata Müdehala Edilmedi

Anasaya Mahkemesinin aldığı karara göre bundan sonra şirket içerisinde mesai saatleri içerisinde yapılan yazışmalar mahkemede delil olarak kullanılabilecek. İşverenler ise kurumsal e-posta adreslerini diledikleri gibi kontrol edebilecekler. Pek çok kesim tarafından özel hayatın ihlali olarak gösterilen bu kararı değerlendiren Ankara Barosu Başkanı Hakan Canduman, “Eğer çalışan şahsi mailinden ve mesai saati dışında bir yazışma yapsaydı ve bu gerekçeyle iş akdi feshi yapılsaydı, bu kesinlikle özel hayatın ihlali anlamına gelirdi. Sözleşmede de hüküm olduğu için kurumsal hesaptan özel yazışmalar iş akdinin feshinde delil olarak kabul edilebilir. AYM’nin kararı doğru.” şeklinde ifadelerde bulunaran AYM'yi haklı buldu.

Kepler Teleskobu Evrende Yalnız Olmadığımızı Kanıtlayacak Yeni Keşifler Yaptı

Çalışan Kadınları Ön Plana Çıkaran Yeni Emojiler Önerildi


YORUMLAR