Dofo, Tüm Alan Adı Bilgilerini Tek Noktada Topladı

Dofo.com alan adı arama

Alan adlarına dair aradığınız tüm bilgilere tek bir ekran üzerinden ulaşabileceğiniz Dofo.com, hizmete açıldı.

Türkiye’den çıkan başarılı internet girişimleri arasına girmeye şimdiden aday olan alan adlarına odaklanmış arama motoru Dofo, internet kullanıcılarının karşısına çıktı.

Dofo.com alan adı arama

Alan adlarını ve interneti keşfetmek adına yola çıkan Dofo.com, hâlihazırda internet üzerinde bulunabilen 330 milyon alan adının bilgilerini tarayarak, tek bir ekranda toplamayı başardı. Kullanıcıların istedikleri alan adına ait bilgilere kolay ve ücretsiz şekilde ulaşabilmesinin önünü açan internet sitesi, sade görünümü ve kolay kullanımıyla dikkatleri çekti.

Sadece alan adı aramalarıyla kısıtlı kalmayan Dofo.com, alan adlarına dair merak edilen birçok bilgiyi bir araya getirdi. Sistem üzerinde, herhangi bir alan adının kayıt durumu, kayıtlı ise kimin adına kayıtlı olduğu, alan adının kayıt tarihi, alan adı sahibinin diğer alan adları vb. birçok bilginin yer aldığı açıklandı.

Dofo’nun öne çıkan özelliğiyse kullanıcıların istedikleri kelimeye, uzantıya ve satış durumuna göre sorgulama imkânı yapabilmesi oldu. Böylece sadece bir whois araması yapmaktan öteye geçen sistem, kendi ait bir altyapı geliştirdi.

Dofo.com Kurucu Ortağı ve CEO’su Macit Tuna, Dofo’nun hangi probleme çare olduğunu kısaca şöyle açıklıyor; “Son kullanıcıların alan adı bilgilerine erişmesinin önünde çeşitli zorluklar vardı. Bilgiler dağınık ve teknik bir dille sunuluyor, üstelik bazı bilgilere ulaşmak için ücret ödenmesi gerekiyordu. Alan adı sektörüne yıllardır emek veren biri olarak ben de bu zorlukları bizzat yaşadım. Dofo.com’u işte tüm bu sorunları çözmek için geliştirdik. Bir yıllık çalışmayla çok hızlı, kolay ve tamamen ücretsiz bir arama platformu ile karşınızdayız.

Yurtiçi ve yurtdışında alan adı araması için bakılacak ilk kaynak olmayı hedeflediklerini belirten Macit Tuna, “Alan adı pazarı, veri ve işlem hacmi açısından oldukça büyük bir sektör. Biz de Dofo’da en yeni veri işleme araçlarıyla her gün milyarlarca veriyi işliyor ve analiz ediyoruz. Şu anda 30 milyondan fazla alan adının satışta olduğunu görüyoruz. Her gün binlerce alan adı yeni sahiplerini buluyor. Günlük kaydedilen yeni alan adı sayısı ise 300 bini geçiyor. Diğer yandan her gün 200 bine yakın alan adı yenilenmediği için siliniyor. Ekip olarak amacımız bu hızlı ve hareketli sektörün nabzını en iyi şekilde tutmak.” ifadelerini kullandı.

Kapalı beta sürecinden çıktıktan sonra Mayıs 2018 itibarıyla herkesin kullanımına açılan Dofo.com, yakında yayına alacağı alan adı takip etme özelliği, kayıt firması sayfaları ve çoklu dil desteğiyle kullanıcılara sunduğu hizmeti bir üst seviyeye taşıyacak.