Donald Trump, Green Card'ı Kaldırıyor!

Donald Trump, Green Card'ı Kaldırıyor!

Her yıl yüzlerce kişinin Amerika hayalini gerçekleştiren ve "Green Card" (Yeşil Kart) olarak bilinen "Çeşitlilik Göçmen Vizesi" yakında kalkabilir. Göçmenlik konusunda takındığı sert tavırla bilinen ABD Başkanı Donald Trump, kongreden Yeşil Kart programının kaldırılmasını isteyeceğini söyledi.

ABD'de yaşanan terör saldırıları Donald Trump'ın göçmenlik konusundaki sert politikalarını daha da güçlendiriyor. Trump, New York'ta yaşanan  terör saldırısının ardından, çekilişle Green Card sahibi olmayı mümkün kılan  "Çeşitlilik Göçmen Vize Kurası" programının sona erdirilmesi için ABD Kongresi'ne gideceğini açıkladı.

Trump, “Bugün Dünya Ticaret Merkezinin sadece birkaç blok ötesinde yaşanan New York’taki korkunç terör saldırısının yasını tutuyoruz. Bir adam, kamyonetiyle bisiklet yoluna girerek, 8 kişiyi öldürdü ve 11 kişinin yaralanmasına neden oldu” dedi.

ABD'nin Yeşil Kart politikasını eleştiren Trump, 'liyakata göre' göçmen alımını öngören bir sistem istediğini söyledi. New York polisi tarafından ismi Sayfullo Saipov olarak açıklanan saldırganın, ABD'de kalıcı oturma izni sağlayan Green Card sahibi olarak 2010 yılında bu ülkeye geldiğine dikkati çeken Trump, "Bugün itibarıyla Çeşitlilik  Göçmen Vize Kurası'nın sona erdirilmesi sürecini başlatıyorum. Kongre'den, bu  programdan kurtulmamız için gerekli süreci hemen başlatmasını isteyeceğim" dedi.

​İlk olarak 1990 yılında başlayan ve Yeşil Kart kurası olarak da bilinen Çeşitlilik Göçmenlik Programı her yıl ABD'ye az göçmen gönderen ülkelerin vatandaşlarına rastgele seçim yöntemiyle 55,000 göçmen vizesi alma şansı sağlıyor. Kurayı kazanan ve gerekli şartları yerine getiren göçmenler, ABD vatandaşları ile aynı haklara sahip oluyor.

YORUMLAR