Donald Trump, İklim Değişikliğinin Geçici Olduğunu İddia Ediyor

Donald Trump, İklim Değişikliğinin Geçici Olduğunu İddia Ediyor

ABD Başkanı Donald Trump, Amerikan CBS News kanalında yayınlanan 60 Dakika  programında, iklim değişikliğine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Trump, diğer birçok konuda olduğu gibi iklim değişikliği hakkındaki görüşleri nedeniyle de tartışma konusu olmuştu.

Küresel ısınmanın insan etkisine bağlı olduğunu kabul etmeyen ABD Başkanı, geçtiğimiz yıl Paris İklim Anlaşması’ndan çekilerek diğer ülkelerle işbirliği yapmayı reddetmişti.

Pazar günü CBS News kanalında yayınlanan 60 Dakika  programına katılan Trump, Lesley Stahl’ın sorularını yanıtladı. Trump, iklim değişikliğinin bir aldatmaca olduğu yönündeki önceki iddialarından geri adım atmış olmasına rağmen , bunun insan yapımı bir problem olduğunu yine kabul etmedi ve küresel ısınmanın bir şekilde tersine döneceğini iddia etti.

 

 

“Dünyada bir şeyler değişiyor ve değişmeye devam edecek. Bence bu bir aldatmaca değil, ancak iklim değişikliğinin insanların etkisiyle olan bir şey olup olmadığını bilmiyorum”  diyen ABD Başkanı, bu durumun ekonomiyi etkilememesi için çalışacağını söyledi.

Stahl, Trump'a Grönland'a giderek, deniz seviyesini yükselten dev buz parçalarını seyretmesi gerektiğini söyledi.

Buna karşılık Trump, “Bunun gerçekten bizimle ilgili olup olmadığını bilmiyorsunuz”  ifadelerini kullandı.

Trump’ın iklim değişikliğinin insan kaynaklı olmadığına dair görüşleri, NASA ve NOAA’daki bilim insanlarının raporlarıyla çelişiyor, ancak ABD Başkanı kendi görüşlerine sahip birçok bilim insanının olduğunu söylüyor.

Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli (IPCC), geçtiğimiz hafta yayınladığı raporunda, hükümetlerin önümüzdeki on yıl içinde büyük bir ilerleme kaydetmediği takdirde insanlığın büyük çapta bir gıda sıkıntısı yaşayabileceğini belirtmişti.