Dünya Android Telefon Piyasası Krizde, Satışlar Düşüyor

Dünya Android Telefon Piyasası Krizde, Satışlar Düşüyor

Dünyanın en çok Android satışı yapan ülkesi Çin’de Android cihaz satışlarının yüzde 30 kadar gerilemesi, küresel olarak pazarı etkiledi.

Geçtiğimiz yıl ilk 6 ayda yükselme hızı yüzde 2.8 olarak artış göstermiş olan Android işletim sistemli cihaz satış oranları bu yıl yüzde 2,5’ta kaldı. Bu düşüş oldukça küçük gibi görünse de tüm akıllı telefon pazarını genelleyerek detaylara inildiğinde, en çok pazar kaybeden telefon olarak Windows Phone’ları görebilmek mümkün. Android işletim sistemi kullanmayan Windows Phone ve Blackberry pazarda yüzde 1’e yaklaşan bir oranda kayba uğramışlar.

Öte yandan Apple, geçen yıl büyüme hızı yılın ilk yarısında yüzde 12,2 iken, bu yıl aynı zaman diliminde pazar payını yüzde 14,6'ya çıkarmış. Geçtiğimiz yıl yılın ilk yarısında küresel pazar payı yüzde 26,2 olan Samsung ise bu sene yüzde 21,9 oranında pazara yayılabilmiş. Samsung pazarını Xiaomi ve Huawei'ye kaptırmış. Ancak hala Apple iPhone’ların önünde yarışıyor.

İstatistiklere göre 2015 yılının ilk yarısında tüm dünyada 329 milyon 676 bin akıllı telefon satılmış. Markalara ve işletim sistemlerine göre bu satışın dökümü ise aşağıdaki gibi olmuş. HTC’nin listede yer almaması ise oldukça düşündürücü. 

Akıllı Telefon Üreticileri Panikte, Çin Pazarı Durma Noktasına Geldi

iPhone 6 ve iPhone 6 Plus, Android Telefonlar İçin Büyük Sorun Oluşturuyor

YORUMLAR