Dünya’nın En Güçlü Pasaportları Açıklandı! Türkiye Kaçıncı?

Dünyanın En Güçlü Pasaportları Listesi 1

Pasaportların gücü yani etkisi  küresel anlamda vizesiz seyahate izin verdiği ülke sayısıyla doğru orantılıdır. Bir pasaport ile ne kadar çok sayıda ülkeye vizesiz seyahat edilebiliyorsa o pasaport o kadar güçlüdür.

Pasaport Endeksi de her ay ülkelerin vizesiz ziyaret edebildiği ülkeleri listeliyor ve pasaportların gücünü ortaya koyuyor. Paylaşılan yeni sıralamaya göre, 167 ülkeye giriş yapabilen Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) pasaportu birinci sırada yer alıyor. BAE, bir önceki listede üst sıralarda yer alan Singapur ve Almanya’yı geride bırakmayı başardı.

BAE, bir ay içerisinde 38 ülkeyle vizeleri kaldırdı ya da sınırda vize alabilme şartı getirdi. Böylece BAE pasaportu Dünya’nın en kuvvetli pasaportu oldu. Önceki listede üçüncü sırada yer alan ancak yeni listede zirveye yükselen BAE pasaportuyla 113 ülkeye vizesiz, 54 ülkeye de sınırda vize alarak giriş yapılabiliyor.

Dünyanın En Güçlü Pasaportları Listesi 2

Önceki listelerde uzun yıllardır zirvede yer alan Singapur ve Almanya pasaportlarıyla ise 166 ülkeye vizesiz giriş yapılabiliyor. BAE, Singapur ve Almanya’dan sonra listede sırasıyla Danimarka, İsveç, Finlandiya, Lüksemburg, Fransa, İtalya, Hollanda ve İspanya yer alıyor.

Listede Türkiye de ilerleme kaydetmiş durumda. Önceki döneme göre 3 ülkeyle daha vizeleri kaldıran Türk pasaportu, Nikaragua ve Gürcistan’la birlikte listede 39’uncu sırada yer aldı. Türk pasaportuna sahip kişilerin 115 ülkeye vizesiz girebileceği belirtiliyor. Listenin son 3 sırasında ise vizesiz olarak 35 ülkeye girebilen Pakistan ile birlikte Irak (32) ve Afganistan (29) yer alıyor.