Dünya Sağlık Örgütü, Elektronik Sigaraya Savaş Açtı

Dünyanın pek çok ülkesinde kullanımı serbest olan ve gençler arasında yaygın hale gelen elektronik sigaranın sağlığa zararı tartışılır hale geldi. 194 üyeye sahip Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) önlemler alınması için çağrıda bulundu.

Bir dönem ülkemizde de tartışma konusu olan elektronik sigaralar tekrar gündeme geldi. Dünya Sağlık Örgütü tarafından yapılan açıklamalara göre elektronik sigaralar, özellikle çocukların beyin gelişimi üzerinde olumsuz etkiler bırakıyor. Gelişimde ve büyümede zararlı olan bu sigaraların yasaklanabileceği söyleniyor.

Konu hakkında konuşan DSÖ Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar ve Sağlıklı Yaşam Program Yöneticisi Doç. Dr. Toker Ergüder ise ABD başta olmak üzere pek çok ülkede elektronik ve ısıtılmış sigara salgınının gençler arasında hızla popüler hale geldiğini vurguladı. Normal sigara kullanımını azaltmak için elektronik sigaranın üretildiğini belirten Ergüder, "Elektronik sigaralar, gençler üzerinde hızlı bir şekilde yayılmaya başladı" dedi.

"Elektronik Sigaranın, Normal Sigarayı Bırakmada Etkisi Yok"

"Geçen yıl bir milyon çocuk bu ürünleri kullanıyordu, en son yapılan çalışmalarda 2 milyon çocuğun bu ürünlerini kullanmaya başladıklarını söylüyorlar" şeklinde konuşan Toker Ergüder, bu sigaraların normal sigarayı bırakmaya yardım etmediğini dile getirdi. Ayrıca son olarak aileleri uyaran Ergüder şu şekilde konuştu:

"Bu ürünlerin satışının ne kadar yapıldığının takip edilmesi gerekiyor. Herkesin bu konuda uyanık olması ve çocuklarını takip etmesi lazım. Çocukları mümkün olduğu kadar bu ürünlerden korumamız lazım. En iyi tavsiye, Türkiye'nin şu anda yaptığı gibi ülkeye girişinin yasaklanmasıdır."