Dünyanın En Büyük Kuş Türü ile Tanışın: Vorombe Titan

Dünyanın En Büyük Kuş Türü ile Tanışın Vorombe Titan

İngiltere’de yapılan bir araştırmada, dünyanın en büyük kuşunun Vorombe Titan adı verilen üç metre boyunda ve 800 kilogram ağırlığındaki nesli tükenmiş bir kuş türü olduğu belirlendi.

Şu an tükenmiş olan fil kuşlarının bu yeni türü, Zoological Society of London'ın bir parçası olan Zooloji Enstitüsü'nden bilim insanları tarafından keşfedildi. Araştırmacılar, Vorombe Titan adı verilen türün, daha önce dünyanın en büyük ünvanını elinde bulunduran Aepyornis Maximus'tan ayrı bir tür olduğunu belirtti.

3 metre boyunda ve 800 kilogram ağırlığında olan nesli tükenmiş bir canlı olan Vorombe Titan’ın, Madagaskar'da 1200 yıl öncesine kadar yaşadığı öğrenildi.

Vorombe Titan

Londra Zooloji Enstitüsü'nden araştırmanın Filistinli baş yazarı James Hansford, “Fil kuşları Madagaskar'ın megafauna'sının en büyüğü ve tartışmasız bir şekilde adaların evrim tarihinde önemli bir yere sahipler”  dedi. 

Bu büyük kuşun diğer kuşlar gibi bitki, meyve, tohum ve yaprakla beslendiğini ifade eden Hansford, fil kuşlarının ekosistem üzerinde büyük bir etkiye sahip olduklarını ve Madagaskar’ın, bu kuşların yok olmasının etkilerini bugün hala yaşadığını söyledi. 

Araştırmanın sonuçları Royal Society Open Science  dergisinde yayımlandı.