Dünyanın En Hızlı 10 Süper Bilgisayarı

Dünyanın En Hızlı 10 Süper Bilgisayarı

Evdeki bilgisayarlarımızdan çok daha farklı, güçlü ve canavar olan süper bilgisayarların en iyi 500 listesi açıklandı. Birönceki listede en üst sırada yer alan Çin'li Tianhe 2 zirveyi yine bırakmadı.

Saniyede yapabildikleri işlem sayılarıyla dudak uçuklatan süper bilgisayarlar sürekli geliştirilmeye de devam ediyor. Yeni açıklanan en iyi 500 süper bilgisayar listesinde ilk 10'u alan bilgisayarlar ise aşağıdaki gibidir.

  1. Tianhe-2 (Çin)
  2. Titan (Amerika)
  3. Sequoia (Amerika)
  4. K computer (Japonya)
  5. Mira (Amerika)
  6. Trinity (Amerika)
  7. Piz Daint (İsviçre)
  8. Hazel Hen (Almanya)
  9. Shaheen II (Suudi Arabistan)
  10. Stampede (Amerika)

Güncellenen listede ilk 2 sıra değişmezken, 6. sıradaki Trinity ve 8. sıradaki Hazel Hen listeye yeni giren süper bilgisayarlar. Bu iki bilgisayar 2015 yılında kurulan sistemler. Bu ikisine ek olarak 9. sırada yer alan Shasheen II'de 2015 yılında geliştirildi. Fakat listede yer alan diğer 7 süperbilgisayar 2013 ya da öncesinde kuruldu.

Çin'in listede birinciliği kimseye kaptırmaması oldukça şaşırtıcı fakat zirveyi bırakmayan Çin, aynı zamanda bu alanda ne kadar iyi olduğunu da gözler önüne seriyor. Listede sizin de farkedeceğiniz üzere bir çok Amerikan asıllı süper bilgisayar bulunuyor. Hepsini geçerek en güçlü süper bilgisayar olmayı başaran Tianhe-2, bir yandan Çin'in Amerika'yı bu alanda geçmesini sağlıyor.

YORUMLAR