Dünyanın En Ünlü Tablolarından Biri Canlı Yayında Restore Edilecek

Rembrandt Gece Devriyesi

Hollanda’nın altın çağında yaşamış, ünlü klasik dönem ressamlarından Rembrandt Harmenszoon van Tijn’in en ünlü eserlerinden Gece Devriyesi, Rijksmuseum tarafından restore edilmeye hazırlanılıyor. Bugüne kadar yapılmış en büyük yenileme çalışması olduğu söylenen çalışamaya dair müjdeli bir haber veren müze yetkilileri, bütün çalışmanın canlı yayın sırasında izlenebileceğini dile getirdiler.

Rembrandt, “ışın ve gölgelerin efendisi” sıfatına yakışacak şekilde çizdiği tablolarla tanınıyordu. Her tablosunda ışığı kullanış şekliyle kendine hayran bırakan ressam, özellikle Gece Devriyesi isimli tablosuyla bütün hünerlerini sergilemişti. Dünyanın en gösterişli tablolarından bir tanesi olarak anılan Gece Devriyesi’nin yenileneceğini duyuran Amsterdam’daki Rijksmuseum Genel Müdürü Taco Dibbits, yenileme sürecinin hem müzede hem de internet ortamında canlı olarak izlenebileceğini duyurdu.

Rembrandt’ın eserlerinin müzeye ait olmasına rağmen bütün insanlığın bir mirası olduğunu hatırlatan Dibbits, bu sebeple yenileme çabalarının canlı olarak yayınlanmasına karar verildiğini belirtti. Rijksmuseum'un onur köşesinde sergilenen ‘Gece Devriyesi'nin restorasyonunun halka açık olarak gerçekleştirilmesinin tablonun ününe ve insanların tabloya olan ilgisine bağlayan Rijksmusem müdürü, "Çünkü o kadar önemli bir tablo ve o kadar çok insan onu görmek istiyor ki, restore ederken bile onu herkese göstermek istiyoruz" ifadelerini kullandı.

Gece Devriyesi yenileme süreci

Bilim insanlarının ve sanat tarihçilerinin katkılarıyla yapılacak yenileme sürecinin ilk aşamasının tarama olduğunu söyleyen yetkililer, uzmanların öncelikle tarayıcılar aracılığıyla tablonun haritasını çıkartacaklarını vurguladılar. Eserin taranıp dijital ortama aktarılması, ki buna yüksek çözünürlüklü fotoğrafçılık ve imajlama teknikleri de dahil, yaklaşık 70 gün sürecek. Böylece eserin en küçük noktalarındaki hasar ve eskimeler bilgisayar analizi yoluyla tespit edilmiş olacak.

Yapılacak tarama ve tespit işlemlerinden sonra, 1975’ten beri herhangi bir işlem görmemiş tablonun yenileme süreci başlayacak ve her milimetre dikkate alınarak, tablonun hasarlı kısımları düzenlenerek, en iyi konuma getirilecek.