Dünyanın İlk Yapay Zeka ile Çalışan Oteli Çin'de Açıldı

Çinli internet devi AliExpress'in sahibi Alibaba, Dünya'da yapay zeka (AI) ile donatılmış ilk oteli açtı. Otele gelen ziyaretçiler girişte yüz tarama sistemine yüzünü taratarak giriş yapıyor ve yüz tarama sistemi müşterilerin, otel hizmetlerine erişmek için yüzlerini bir çeşit anahtar kart olarak kullanmalarına olanak sağlıyor.

Misafirler odadaki ışıkları, televizyonu ve perdeleri, Alibaba'nın sesle çalışan dijital asistanı aracılığıyla kontrol edebiliyor. Otonom robotlar gelen misafirlere yemek, kokteyl ve kahve servis etmek için hizmet veriyor. Müşteriler, otel rezervasyonu ve check-in işlemleri için otelin uygulaması aracılığıyla mobil cihazlarından kolayca işlemlerini gerçekleştirebilmekte. Otel Çin'in Zhejiang eyaletinin başkenti Hangzhou'da bulunuyor.

Yapay Zeka ile çalışan FlyZoo otelinin CEO'su Wang Qun, yaptığı açıklamasında "yapay zeka (AI) tabanlı çözümler, müşterilerin zamandan tasarruf etmesine ve otel çalışanlarının tekrar eden gereksiz işlerden kurtulmasına yardımcı olabilir. Oteller için 'akıllı beyinler' yaratmak istiyoruz. Gelecekte, otellerimizi daha akıllı ve daha otomatik hale getirmeye ve tüketiciler için daha özelleştirilmiş deneyimler oluşturmaya devam edeceğiz" dedi.

Sizler yapay zeka ile çalışan otel hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce gelecekte yapay zeka insanları işinden edebilir mi? Yorumlarda görüşlerinizi paylaşmayı unutmayın!