Dünya'nın Isınma Sürecini Bir Kuyruklu Yıldız Çarpması Tetiklemiş Olabilir

Dünya'nın Isınma Sürecini Bir Kuyruklu Yıldız Çarpması Tetiklemiş Olabilir

Dünya'mıza 55 milyon yıl önce çarptığı varsayılan kuyruklu yıldızın ya da göktaşının yeni yapılan araştırmalara göre Dünya'mızın ısınmasına neden olduğu söyleniyor. 

Amerikalı bilim adamlarının yeni yaptıkları araştırmalara göre Dünya'mızın ısınma sürecine neden olan etken madde bulunmuş olabilir. Dünya'mızın antik çağdan kurtululmasına yardımcı olduğu düşünülen kuyruklu yıldızın ya da göktaşının araştırmalarının sonuçları Science dergisinde de yayınlandı. Ayrıca Eosen döneminde hızla artan memeli sayısının da yine bu olaydan kaynaklandığı düşünülüyor.

ABD'nin doğu yakasında yer alan okyanus kayalarının içerisinde "spherule" adı verilen ufak cam kırıntıları bulan araştırmacılar, bu kalıntıların 55 milyon yıl önce Dünya'mıza çarpan kuyruklu yıldızın parçaları olabileceğini belirtiyorlar. Ayrıca gezegenimize salınan karbondioksitin ve sera gazlarının hızla yayılmasında da yine bu parçaların etkisinin olabileceği düşünülüyor. Bulunan kalıntıları inceleyen Rutgers Üniversitesi, 1700 derecede oluşan bir minerale ve kozmik patlama sonrası oluşan baskı ile şekil alabilen kuvars taneciklerine rastladı. Bu iki maddeden yola çıkarak Dünya'mıza çarptığı varsayılan kuyruklu yıldız teorisinin güçlenmiş olduğu söylenebilir.

İlk Uzay Ülkesi Asgardia Vatandaşlarını Bekliyor

Mars'a Gidecek Ekipte Kalıcı Beyin Hasarı Tehlikesi


YORUMLAR