E-Posta Hizmetleri, 20 Yıldır İnternet Üzerinde Üvey Evlat Muamelesi Görüyor

E-Posta Hizmetleri, 20 Yıldır İnternet Üzerinde Üvey Evlat Muamelesi Görüyor

E-posta uygulamaları, internet ara yüzleri ya da Outlook benzeri yardımcı programlarının 20 yıldır her hangi bir yenilik sunmadığı iddia ediliyor. Bu iddiaya göre e-posta sistemi yıllardır yerinde sayıyor.

E-postanın kaderi hakkında, özellikle son 5 yıldır çeşitli tartışmalar yaşanıyor. Her ne kadar Gmail ya da Outlook gibi yardımcı uygulama ve web ara yüzleri yenilense de, teorik olarak bu hizmetin hantallaştığı ve yerini daha hızlı olan anında mesajlaşma servislerine bıraktığı konuşuluyor. Aslında bir noktada bu iddialar gerçeği de yansıtıyor. E-posta kutularının spam ve çöp iletilerle dolması, anında mesajlaşmanın getirdiği türlü yenilikler emektar e-posta servislerinin yerinde saymasına neden oluyor.

Google biraz da olsa sistemi yenilemeye gayret ediyor. Örneğin Google, Gönderilen E-postayı Durdurma Özelliğini Resmileştirdi haberimiz, e-posta ile ilgili olarak son birkaç aydır verdiğimiz en yeni gelişmelerden biriymiş gibi görünse de, aslında Google’ın yılardır sunduğu beta bir hizmetten ibaretti. Bunun yanı sıra tercih sırası basamaklarından hızla aşağı inen e-posta servisleri, hayatta kalmak için bir şekilde anında mesajlaşma servisleriyle entegre olmaya da çalışıyor. Bu durum e-postanın çoktan anında mesajlaşma sistemlerine yenik düştüğü anlamına bile gelebilir.

Kurumsal yazışmaların bile Skype ve benzeri anında mesajlaşma servisleri kullanılarak yapılıyor olması, e-postanın üvey evlat muamelesi görmesine yol açıyor.

Öte yandan e-posta hala müşteri kazanmak için Facebook ve Twitter’dan daha etkili bir yöntem. Ancak bu özelliği artık kullanılmıyor. Doğrudan satış, pazarlama ve satış aracı olarak e-posta yerini kitlesel hedefler güdebilen sosyal ağ reklam algoritmalarına bırakıyor.

Şu anda dünyada 4.1 e-posta hesabı ve aktif 2.1 miyar e-posta kullanıcısı olduğu belirtiliyor. Dünya üzerinde her saat 122 milyar e-posta gönderiliyor, ancak tüm bu etkili rakamlara rağmen e-posta alt yapısı 20 yıldır aynı ve hiç bir gelişme göstermiyor. Bu rakamların bilinen sosyal iletilişim ağlarından en az 2 misli daha fazla olduğu göz önüne alınırsa e-postaya neden gereken özenin gösterilmediği merak konusu oluyor.

Gizli E-Posta Nasıl Gönderilir?

Android İçin En İyi E-Posta Uygulamaları

Google'ın Yeni E-Posta Servisi Inbox, Herkesin Kullanımına Açıldı

YORUMLAR