e-Ticaret Sitelerine Yeni Güvenlik Kriterleri Geliyor

e-Ticaret Sitelerine Yeni Güvenlik Kriterleri Geliyor

Son dönemlerde oldukça şikayet alan, sipariş edilen mallardan farklı eşyaların kargoya verilmesiyle gündemden düşmeyen e-ticaret sitelerine, bundan böyle yeni bir güvenlik denetimi uygulanacak.

Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı, elektronik ticaret sitelerinde güvenliğin sağlanması için Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'nın da üzerinde çalıştığı ‘Güven Damgası Sistemi’ni anlattı. Yeni uygulamaya girecek olan bu sistemle, dolandırıcılık olaylarının azalacağını vurgulayan TESK Başkanı, "Tüketiciler, satın alınmış ürünün teslimatında artık her hangi bir sürpriz yaşamayacak, fotoğraf makinesi satın alınmışken, kargodan cep telefonu çıkmayacak" dedi.

Bunun için e-ticaret sitelerinin, "Güven Damgası" prosedürlerini takip ediyor olmaları denetlenecek. "Güven Damgası" ile tescillenen sitelerin, güvenli ve gizliliğe önem veren çevrimiçi alışveriş noktaları olduğu tescillenmiş olacak. Güvenliğin yanı sıra, bu sistemle beraber "Güven Damgası" alan sitelerin vergi işlemlerinin de daha rahat takip edilebileceği planlanıyor. Tüketicilerin de kısa bir süre içinde alışveriş yaptıkları e-ticaret sitelerinde, bu kriteri sorgulamaya alışkanlık haline getirecekleri de söyleniyor.

(TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken'e göre, bu sistemde hem e-ticareti yapanlar, hem vatandaşlar hem de devlet kazanacak.

Türkiye Merkezli Olmayan E-ticaret Şirketlerine Sıkı Denetim Geliyor

Dikkat: Türkiye’de e-Ticaret Kanunu Değişti, Yüksek Cezalar Geliyor

Türkiye'de 2016 Yılında E-Ticaret'te En Çok Neler Arandı?

YORUMLAR