Ege Kasırgası İçin Meteoroloji ve AFAD'dan Yeni Uyarılar Geldi

Batı Türkiye fırtına

İtalya ve Yunanistan arasında yer alan İyon Denizi üzerinde başlayan ve Ege kıyılarını tehit eden tropikal fırtına konusunda Meteoroloji Genel Müdürlüğü ve AFAD’dan açıklama geldi. İki kurum, hafta sonu esecek sert rüzgarlar konusunda vatandaşları uyardı.

Birkaç gün önce başlayan Ege Kasırgası haberleri üzerine açıklama yayınlayan Meteoroloji Genel Müdürlüğü, açıklama yayınlamıştı. Yapılan açıklamada, “Yapılan son değerlendirme ve analizlere göre bugün öğleden sonra Orta Akdeniz’de oluşması beklenilen Alçak basınç merkezinin derinleşerek şiddetini arttırması ve Tropik Fırtınaya dönüşmesi tahmin ediliyor. Orta Akdeniz’de oluşması beklenen Fırtınanın hafta sonu doğuya doğru hareket etmesi beklenmektedir” ifadesi kullanılmıştı.

Fırtına üzerindeki çalışmalarını yoğunlaştıran müdürlük, Ege’nin ve Marmara’nın batısında yaşayan vatandaşları uyarmak adına bir başka açıklama daha yaptı. Meteoroloji tarafından yapılan açıklamanın ardından Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı da resmi Twitter adresi üzerinden uyarılarda bulundu.

Çevrenize dikkat edin

30 Eylül Pazar günü Türkiye’nin batı kıyılarını etkisi altına alacak olan şiddetli fırtına konusunda dikkatli olunması gerektiğini vurgulayan Meteoroloji, hemen aşağıda görebileceğiniz uyarıları sıraladı.

- İnsanlar ve hayvanlar savrulan veya düşen parçalardan zarar görebilir.
- Bina ve evlerin kiremitleri, çatı kaplamaları veya iyi inşa edilmemiş çatıları uçabilir. Çatılardaki bacalar yıkılabilir, televizyon / uydu antenleri ve güneş enerjili su ısıtma sistemleri düşebilir
- Yere sabitlenmemiş karavanlar ve temelsiz prefabrşk yapılar yerlerinden oynayabilir veya devrilebilir
- Minareler ve direkler devrilebilir. Tabelalar, trafik işaretleri ve trafik lambaları kopabilir, ağaç dalları kırılabilir ve kökü sağlam olmayan ağaçlar yerinden sökülebilir.
- Seralarda çerçevelerin kırılması ve bükülmesi, camların kırılması veya plastik örtülerin yırtılması şeklinde hasarlar görülebilir.
- Elektrik telleri zarar görebilir.
- Balık çiftliklerinde kuvvetli rüzgar, dalga veya deniz kabarması sebebiyle balıkların bulundukları kafesler zarar görebilir.
- Deniz dalgası veya kabarması sebebiyle plaj ve sahil şeritlerinde hasar ve su baskınları oluşabilir.

AFAD’dan Ege Kasırgası uyarısı

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı veya kısa adıyla AFAD, resmi Twitter adresi üzerinden paylaştığı videoyla birlikte bir dizi uyarıda bulundu. AFAD’ın uyarılarını ise aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz.

Tropikal fırtına nedir?

Okyanusa kıyısı olan ülkelerde görülen kasırgalardan farklı olan tropikal fırtına, kasırga, siklon ya da tayfun, bir tür alçak basınç sistemi olarak tanımlanıyor. Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından tropikal kasırganın tanımı ise şöyle verilmiş "Tropikal siklon; tropik ya da tropik dışı enlemlere ait su üzerinde görülen bir alçak basınç sistemidir. Bu merkezin oluşumu konvektif faaliyetlerin taşınımı ve alt seviyedeki rüzgarların dönüşü ile gerçekleşir. Sistem Kuzey Yarımkürede saat istikametinin tersine (siklonik) bir dönüşe sahiptir. Çok erken oluşum aşamasında Tropikal Deprasyon (Tropikal Alçak Basınç Merkezi) olarak adlandırılır. Rüzgar hızı 62,8 km/saate ulaşınca Tropikal Fırtına olarak tanımlanır. Eğer rüzgar hızı 119 km/saate ulaşırsa Atlantik ve Kuzey-Doğu Pasifik’te Kasırga (Hurricane), Kuzey-Batı Pasifik’te Tayfun(Typhoon) olarak adlandırılır. Güney Pasifik ve Hint Okyanusunda bu terimler yerine Siklonik Fırtına ya da Tropikal siklon da kullanılır. Kuzey Atlantik’te kasırga sezonu 1 Haziranda başlar ve oluşum için en az 26°C'lik deniz yüzeyi sıcaklığına ihtiyaç duyar."