Ehliyet ve Kimlik Birleşiyor! İçişleri Bakanı Tarihi Açıkladı

Ehliyet bilgilerinin çipli kimlik kartları ile birleştirilmesi projesi başlıyor. Detaylar haberimizde.

ehliyet-ve-kimlik-birlesiyor

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ehliyet bilgilerinin çipli kimlik kartları ile birleştirilmesi projesi hakkında açıklamlarda.  "Gelecek Evinde Şekillenecek" projesinin online açılışına katılan Süleyman Soylu, İçişleri Bakanlığı'nın teknolojik altyapısı hakkında bilgiler vererek yürütülen projeleri anlattı. İşte detaylar.

Ehliyet ve Çipli Kimlik Kartları Birleşiyor

Süleyman Soylu yaptığı açıklamada şu cümlelere yer verdi:

"Cuma gününden itibaren Allah nasip ederse başlatıyoruz. Ehliyeti kimliğimizin içerisine yüklüyoruz. Yani vatandaşımız artık hem ehliyetini hem kimliğini taşımak zorunda kalmayacak. Bizim polislerimiz de denetleme yaparken 'ehliyetin yoksa sana ceza yazarım' demeyecek. Cebimizde artık çok kart olmayacak. Becerebilirsek e-imzayı, banka kartlarını, SGK ve sağlık bilgilerini de bunun içerisine koyacağız. İçerisinde parmak izinin olduğu, biyometrik resimlerin olduğu bir kartı sağlayacak yüksek kabiliyete sahibiz."

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu açıklamasında ayrıca acil çağrı numaralarını tek bir çatı altında toplayan 112 Acil Çağrı Merkezi sisteminin 45 ilde başarıyla hayata geçirildiğini belirtti ve uygulamanın 2021 yılının haziran ayında 81 ilin tamamında hayata geçirileceğini söyledi.

Sizler ehliyet ve çipli kimlik kartlarının birleşmesi hakkında neler düşünüyorsunuz? Yorumlardan görüşlerinizi paylaşmayı unutmayın!

YORUMLAR