Ella Fitzgerald Kimdir?

Ella Fitzgerald Kimdir?

Google'ın bugün anısına yayınladığı Doodle'la 96. yaş günü kutlanılan Ella Fitzgerald kimdir diye merak eden kullanıcılarımız için bilgi vermek istiyorum. 25 Nisan 1917 yılında Amerika'nın Virjinya eyaletinde hayata gözlerini açan ve tam adı Ella Jane Fitzgerald olan Ella Fitzgerald yirminci yüzyılın en önemli ABD'li caz vokalistlerinden biridir.

Entonasyonunun ve yorumunun kusursuzluğu, doğaçlamalarda bir trompet gibi kullanabildiği üç oktav aralığını aşan sesiyle anılan ünlü vokalist 57'yi seneyi aşan kariyeri boyunca 13 adet Grammy Ödülü, ABD başkanları Ronald Reagen tarafından Ulusal Sanat Madalyası ve George H. W. Bush tarafından Özgürlük Madalyasıyla ödüllendirildi.

Hayatında ilk kez 17 yaşında Apollo Tiyatrosu'nda sahneye çıkan Elle Fitzgerald'ın "Love and Kisses" ilk kaydı yapılan, "A-Tisket, A-Tasket" ise tanınmasını sağlayan parçalardır.

Kariyeri boyunca birçok müzisyenle yanyan çalışma şansını yakalayan Fitzgerald'ın çalıştığı isimler arasında Trompetçi Roy Eldridge ve Dizzy Gillespie, gitarist Herb Ells, piyanist Tommy Flanagan, Oscar Peterson, Lou Levy, Paul Smith, Jimmy Rowles ve Ellis Larkins yer almaktadır.

Son kaydını 1989 yılında yapan ünlü müzisyen son konserini de 1991 yılında vermiştir.

Yeni Xbox Duyuru Tarihi Belli Oldu

YORUMLAR