Elon Musk’ın Uzaydaki Tesla’sı Mars Yörüngesini Geçti

Elon Musk’ın Uzaydaki Tesla’sı Mars Yörüngesini Geçti

Bu yılın başlarında SpaceX’in Falcon Heavy roketi ile uzaya gönderilen kırmızı renkli Tesla Roadster, Mars yörüngesini geçti. 

Elon Musk'ın kişisel Tesla Roadster aracı, sürücü koltuğunda SpaceX'in yeni astronot kıyafetleri giydirilmiş Starman adı verilen bir manken ve David Bowie'nin 'Space Oddity" şarkısı eşliğinde epik uzay yolculuğuna devam ediyor. Ayrıca aracın içindeki ekranda ise Douglas Adams'ın aynı adı taşıyan bilim kurgu kitabından uyarlanan "Bir Otostopçunun Galaksi Rehberi"ndeki o meşhur söz yazıyor: “Don’t panic”

SpaceX’in resmi Twitter hesabından yapılan paylaşımda, Starman’ın Mars yörüngesinin ötesine geçtiği belirtildi.

 

 

Roadster, Starman’ın şoförlüğünde uzaydaki 9. ayını tamamladı, ancak araçtan herhangi bir görsel veri alamıyoruz. Zira otomobil uzaya fırlatıldıktan kısa bir süre sonra içerisinde bulunan kameralarla bağlantı kesildi. 

Buna rağmen Where is Roadster?  adlı bir web sitesi üzerinden aracın Güneş Sistemi’ndeki yolculuğu anbean takip edilebiliyor.

Amerikan Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA), Musk’ın uzaydaki spor aracını gök cisimlerini listelediği HORIZONS listesine almıştı. NASA’nın internet sitesindeki "Target Body" satırındaki "change" yazısına tıklayıp, açılan kutucuğa "SpaceX" yazıldığında, Tesla’nın resmi olarak tanındığı belge görüntülenebiliyor.