Elon Musk, Mağaradaki Taylandlı Çocuklar İçin “Denizaltı” Yapıyor

Elon Musk Taylandlı Çocuklar İçin Denizaltı

Son birkaç haftadır tüm dünya, Tayland’daki bir mağarada mahsur kalan çocuklardan gelecek iyi haberleri bekliyor. Çocukların kurtarılması için yaklaşık 40 dalgıcın görev yaptığı bildirilirken, şu ana kadar çalışmalarda herhangi bir başarı elde edilemedi. Durumdan haberdar olan Tesla ve SpaceX’in CEO’su Elon Musk da çocukların kurtarılması için bir süredir yardımcı olmak istediğini belirtiyordu. Musk en sonunda, çocuklar için ufak boyutlarda bir denizaltı çalışması talimatı verdiğini Twitter hesabından duyurdu.

Yaklaşık 2 hafta önce 12 çocuk ve 25 yaşındaki futbol antrenörleri, Tayland’ın Chiang Rai bölgesindeki bir mağarada gezinti yaptıkları sırada, mağaraya giriş yaptıkları dar geçişin yağışlar nedeniyle suyla dolması sonucu mağarada mahsur kalmıştı. Yağış mevsiminde mağaraya girilmemesi uyarılarına rağmen mağaraya giren ve mağaranın derinliklerinde mahsur kalan çocukların hiçbirinin yüzme bilmediğini belirten yetkililer, “Su çamurlu olacak ve kurtarma operasyonu sırasında çocuklar bir şey göremeyecekleri için kolaylıkla panik olabilir.” yorumunda bulunmuşlardı.

Kurtarma çalışmaları sırasında geçen hafta donanma dalgıç ekibinin eski üyesi Saman Gunan isimli dalgıç hayatını kaybetmişti. Çalışmalarda bir türlü başarı sağlanamadığını ve çocuklar için zamanın giderek daraldığını gören Elon Musk da konuya dahil olma ihtiyacı duydu. Musk, Taylan’daki çocukları kurtarmak için hummalı bir çalışma içerisinde olduğunu duyurdu.

Milyarder iş adamı Musk, 9 kişilik mühendis ekibini Tayland’a gönderdiğini açıklarken, çocukların boylarına uygun denizaltılarla kurtarılabileceklerini iddia etti. Sosyal medya üzerinden Tayland’daki yetkililerden bilgi aldığını söyleyen Musk, “En mantıklı kurtarma yolu ufak, çocuk boylarında bir deniz altı yapmak. Bunu da sıvı oksijen transferi gerçekleştirerek yapabiliriz. Falcon roket gövdesi kullanılabilir. Bu sayede iki dalgıç tarafından kolaylıkla taşınabilir ve en dar geçitlerden geçebilir.” dedi

Taylandlı yetkililer, 5 Tayland donanması mensubu ve 13 yabancı dalgıçtan oluşan toplam 18 kişilik dalgıç ekibiyle birlikte kurtarma çalışmalarının bugün resmen başladığını açıkladı. Uzmanlara göre, deneyimli bir dalgıç yaklaşık 11 saatte mağaradaki çocuklara ulaşıp geri dönebilir. Yerel saatle sabah saat 10:00’da kurtarma operasyonunun başladığı açıklanırken, çocukların tek tek kurtarılacağı ve ilk çocuğun yerel saatle akşam 21:00’da mağaradan çıkarılabileceği ifade edildi.

YORUMLAR