Eltisine Facebook Üzerinde Salak Yazan Kadın 1 Yıl Hapis Cezası Alabilir

Eltisine Facebook Üzerinde Salak Yazan Kadın 1 Yıl Hapis Cezası Alabilir

İnternet üzerinde pek çok kişinin düştüğü hatalardan bir tanesi de karşınızdaki kişiye hakaret ya da kötü sözler savurmak. Zaman zaman sinirli olunduğunda karşı taraf ile yüz yüze olunmadığı için normalde söylemeyeceğiniz ya da söylemek istemeyeceğiniz şeyler klavyenizin tuşlarınızdan bir anda dökülüveriyor. Fakat şunu asla unutmamak gerekir ki, internette de hakaret etmek suçtur ve ciddi cezalar ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

New York'ta yaşayan Maria Gonzalez'in, mahkeme tarafından hakkında koruma kararı çıkan eltisi Maribel Calderon ile iletişim kurması yasaktı. Birebir görüşmeyerek bu yasağı delmeyen Maria, kendine hakim olamayarak Facebook üzerinden etiketlediği eltisine açık bir şekilde "Salak" dediği için başı belada. Sadece salak demeyen Maria, eltisine etiketlediği mesajda net bir şekilde başka bir hakaret etmemiş olsa da, salak dediği için suçlu sayılıyor.

CNET kaynaklı habere göre Maria'nın Facebook üzerinde eltisine salak yazması suç mahkemenin verdiği iletişim kurmama yasağını deliyor ve aynı zamanda aleyhine delil olarak kullanılabiliyor. Bu şartlar altında ise Maria Gonzalez'in 1 yıla kadar hapis cezası alma riski bulunuyor.

Yukarıdaki duruma düşmemek için sosyal medya ya da farklı platformlar üzerinde karşınızdaki kişi ya da kişilere hakaret içeren cümleler sarfetmeden önce bir kaç kez daha düşünmenizi tavsiye ediyoruz. Başınızın belaya girmesini hem siz hem de tanıdıklarınız istemez.

Sizce Maria'nın salak demesi yüzünden 1 yıla kadar hapis cezası ile yargılanması mantıklı mı?

YORUMLAR