Erwin Schrödinger Kimdir?

Erwin Schrödinger Kimdir?

Google'ın yıllardır devam ettirdiği ünlü isim ve anlara yönelik olarak hazırladığı Doodle'lara bir yenisi de bugün eklendi ve bu seferki Doodle hepimizin az çok duyduğu isimlerden birisi olan Erwin Schrödinger ya da tam adıyla Erwin Rudolf Josef Alexander Schrödinger için hazırlandı.

Viyana'da 1887 yılında doğan Schrödinger, üniversite eğitimini Viyana Üniversitesi Fizik bölümünde tamamladıktan sonra Exner, Kohlrausch ve Hasenöhrl ile çalışmalar gerçekleştirdi. Çeşitli ülkelerde gerçekleştirdiği bilimsel çalışmaların ardından yeniden ülkesi olan Avusturya'ya dönen Schrödinger, İkinci Dünya Savaşı nedeniyle ülkesinin işgal edilmesi ile birlikte sıkıntılar yaşamaya başladı.

Naziler tarafından muhalif olarak mimlenmesinin yanında işini de kaybeden Schrödinger, daha sonra 1939 yılında Dublin, İrlanda'ya göç etti ve 17 sene yaşayarak İrlanda vatandaşlığına geçiş yaptı. Schrödinger'in Kedisi olarak da bilinen kuantum fiziği teorisini de ortaya koyan Schrödinger, aynı zamanda birleşik alan teorisi adlı fiziğin tüm alanlarını birleştirmeyi amaçladığı bir proje üzerinde de çalıştı.

1961 yılında tüberküloz hastalığından dolayı hayatını kaybeden Schrödinger, Avusturya'nın Alpbach kasabasında toprağa verildi.

Android 4.3'teki büyük sürpriz

YORUMLAR