Facebook: 29 Milyon Kullanıcının Verileri Çalındı

Dünyanın en büyük sosyal ağlarından Facebook yeni bir hacklenme skandalıyla gündemde. Şirket tarafından yapılan yazılı açıklamada güvenlik açığı nedeniyle 29 milyon kullanıcının bilgilerinin çalındığı bilgisi paylaşıldı.

Geçtiğimiz günlerde Facebook'ta yer alan 'Başkasının Gözünden Gör' özelliği yüzünden 50 milyona yakın kullanıcının hesabının tehlikede olduğu belirtilmişti. Hackerların bu açıktan yararlanarak hesapları ele geçirdiğini düşünen Facebook, yaptığı yazılı açıklamada 29 milyona yakın hesabın verilerinin sızdırıldığını doğruladı.

FBI Soruşturma Başlattı

Konu hakkında kullanıcı güvenliğini sağlamak ve hackerları bulmak için ABD'nin Federal Soruşturma Bürosu'nun (FBI) soruşturma başlattığı belirtildi. Kapsamlı bir araştırma sonucunda tekrardan güvenliği sağlamak isteyen sosyal medya şirketi, kullanıcıların hesaplarına bilgilendirme mesajı göndereceklerini de dile getirdi.

'Başkasının Gözünden Gör' özelliği yüzünden tehlikeye giren Facebook, bu özelliği bir süreliğine devre dışı bırakmıştı. İlk aşamada 50 milyon kullanıcının tehlike yaşayabileceğini söyleyen ABD'li şirket, risk altında olduğu düşünülen 40 milyon kullanıcının hesaplarını askıya almıştı.