Facebook'a Karşı Bir Günlük Boykot Yapılacak

Kısa bir süre önce Cambridge Analytica tarafından ortaya atılan ve Mark Zuckerberg'in başını yakan Facebook veri skandalı, şirkete büyük zararlar vermeye devam ediyor. 11 Nisan'da ifade verecek olan Zuckerberg'e dikkat çekmek için kullanıcılar boykot başlattılar.

Faceblock Operasyonu olarak adlandırılan bu boykotta sosyal medya kullanıcıları Facebook'a bağlı olan tüm mecralarda şirketi kötüleyecekler. Instagram, WhatsApp ve Facebook'u boykot etmeye hazırlanan pek çok kullanıcının Faceblock'a destek vermesi de gözlerden kaçmadı. 11 Nisan'da Kongreye veri ihlali konusunda ifade verecek olan CEO Zuckerberg'in bir gün içerisinde bir hayli zarar edeceği de dile getiriliyor.

Faceblock'u başlatan ve 11 Nisan'da şirketi en çok eleştirecek kişi olan Laura Ullman ise boykot hakkında "İnsanların Facebook'u sevdiklerini ancak iyileştirmeler görmek istediklerini doğrudan ifade edebilecekleri bir kampanya organize etmek istedik." dedi. Kullanıcıların birlik olmasını sağlayan Ullman, "Platformu bir gün boyunca kullanmamak kolayca gerçekleştirilebilecek sanal bir gösteri ancak daha iyisini istediğimize dair güçlü bir mesaj gönderecek." ifadesini kullandı.

Ayrıca kullanıcıların rızası olmadan kişisel verilerin kullanımını FTC'nin Facebook ile imzaladığı bir kararnameyi ihlal ettiğini belirten Faceblock sözcüsü, boykot için uygulamaların silinmesinin zorunlu olmadığını dile getirdi. İşte Ullman'ın konu hakkındaki açıklaması: "Herkesin uygulamayı silmek gibi bir lüksü yok. Facebook bir tekel yarattı ve kimi ülkelerde internete girmenin tek yolu bunu Facebook üzerinden yapmak. Ayrıca Facebook bazı yerlerde insanların tek haber kaynağı konumunda. Ancak bu durum şirketin verilerimizi satması için bir sebep değil"

11 Nisan tarihinde sosyal medya platformlarında büyük bir boykot olacakken şirket için en hareketli günlerden biri olacağını da belirtmek gerekiyor.

YORUMLAR