Facebook, AI Bürosunu Kanada'ya Taşıyor

Facebook, AI Bürosunu Kanada'ya Taşıyor

Sosyal medya devi Facebook, AI ekibini (yapay zeka) Montreal'e taşıyor. Aslında bunu ilk yapan Facebook şirketi değil. Daha önce Microsoft, Google gibi büyük şirketler Montreal'de ofis açmıştı. Bu furyaya Facebook da katılırken aynı zamanda McGill Üniversitesi'nden Joelle Pineau, Montreal'deki Facebook'un AI çalışmalarına liderlik edecek.

Pineau'nun araştırma odağı, özellikle robotik ve diyalog sistemlerine ve güçlendirici öğrenme uygulamaları üzerine olacak. Eğer Pineau Dialog araştırması ve doğal dil işleme konusunda başarı sağlarsa, Facebook çok büyük bir yükten kurtulmuş olacak. Çünkü Facebook, sitesinde çok fazla metin barındırıyor. Bu metinleri yapay zekanın doğru bir şekilde farklı dillere çevirmesi, şirketin işlerine büyük yardımda bulunacaktır. Ayrıca Facebook M kişisel asistanı, özellikle iletişim odaklı olduğu için bu konuda büyük katkı sağlayacaktır.

Facebook AI bürosunda liderlik yapacak olan Pineau yaptığı açıklamada, "Montreal halihazırda mevcut bir akademik AI topluluğuna sahip. Yeni başlayan, heyecan verici bir ekosistemi ve AI araştırmasını teşvik etmek için hükümetin gelecek vaat eden politikaları da bulunuyor" dedi. "Bu büyük topluluğun parçası olmaktan dolayı heyecanlıyım ve bu ekosisteme başarı getirmeyi ve geliştirmeyi umuyorum." sözleriyle de bu işe ne kadar meraklı olduğunu göstermiş oldu.

Facebook'un Video Sohbet Uygulamasının Testlerine Başlandı

Anlık Makaleler Özelliği, Facebook Messenger’dan Kaldırıldı

YORUMLAR