Facebook DeepFace Projesi Her Fotoğrafımızı Fişleyecek

Facebook DeepFace Projesi Her Fotoğrafımızı Fişleyecek

Artık nerede fotoğraf çekerseniz çekin, Facebook bu resimleri siz ya da arkadaşlarınız paylaşsa bile DeepFace Projesi ile sosyal medyada fişleyecek. Facebook özel olarak geliştirdiği bu yazılımla kullanıcılarına ait internette gezen tüm fotoğrafların peşine düşüyor. Facebook’un DeepFace Projesi çok tartışılacak. Bazı fotoğrafların bir zamanlar silinmiş ya da unutulmuş olup olmadığı hakkında endişe etmeye başlayabilirsiniz. Facebook geriye dönük bir tarama algoritmasını yeni yüz ve vücut tanıma programıyla birleştirerek etiketli ya da etiketsiz tüm resimlerinizi bulabilecek. 

Çektiğiniz fotoğrafları arkadaşlarınız sizi etiketlemeden paylaşsa bile Facebook bunu otomatik olarak yapmaya soyunuyor. DeepFace Projesi ile sosyal medyada, etik olarak bu durumun ne kadar doğru oluğunun çok tartışılacağı bir sürece giriyoruz gibi görünüyor. 

DeepFace Projesi hemen oluşacak bir proje değil. Yaklaşık 1,3 milyar kullanıcısı olan ve her kullanıcının günde ez az 5 kere kendi fotoğrafını yüklediği hesaba katılırsa, veri tabanında işlenecek fotoğraf sayısı da muazzam. Kaba bir hesapla günde 400 milyona yakın fotoğraftan bahsediyoruz.

DeepFace sizi sadece kendi hesabınızda bulunan resimlerden takip etmeyecek. Ağınızda bulunan arkadaşlarınız, içinde bulunduğunuz her hangi bir fotoğrafı paylaşırsa Facebook burada da fişleyecek. Bu durum ahlaki bazı değerlerin çiğnenmesine yol açacak gibi görünüyor. 

Can Sıkan Fotoğraflarınızı Sosyal Medya Hesaplarından Nasıl Silersiniz?

Ergenlik ve Sosyal Medya Kullanımıyla İlgili Dikkat Çekici Detaylar

Çocuklarınızı Sosyal Medya Üzerinde Korumanın En İyi 6 Yolu

Neydiler, Ne oldular? Sosyal Medyanın Büyük Transformasyonu

YORUMLAR