Facebook İçin Cambridge Analytica Cezaları Devam Ediyor

Dünyanın en büyük sosyal medya şirketi olan Facebook için ceza kesilmeye devam ediliyor. Bazı ülkelerin bunu adeta bir gelir haline getirdiğini de söylemek mümkün. İşte haberimizin detayları.

Brezilya Adalet Bakanlığı Facebook için ceza kesen kuruluşlardan bir tanesi oldu. Cambridge Analytica skandalının etkileri devam ederken; Şirket için 1,6 milyon dolarlık ceza kesildi. Böyle bir cezanın Brezilya tarafından kesilmesi son derece ilginç karşıladı.

Facebook için Cambridge Analytica cezası devam edebilir

2019 yılının ilk aylarında ABD Federal İletişim Kurulu (FCC), veri ihlali nedeniyle Facebook'a 5 milyar dolar ceza kesmişti. Bu ceza her ne kadar fazla olsa bile yine de şirketin ana ayağının olduğu ülkeden kesilmişti.

Christopher Wylie'nin iddialarının medyaya servis edilmesi üzerine ortaya çıkan skandallarda, kuruluşa çok fazla veri sızıntısı yaptığı ortaya çıktı. Facebook üzerinden kullanılan 'thisisyourdigitallife' adlı bir uygulama kullanıcıların kişisel verilerini kullanabiliyordu.

Seçmeler için ortaya çıkarılabilecek kişiselleştirilmiş reklamlar yine Facebook sızıntıları sayesinde yapılıyordu. Peki sizce Brezilya tarafından Facebook'a verilen bu ceza abartılı mı? Düşüncelerinizi yorumlar bölümünden bizlere aktarabilirsiniz.

YORUMLAR