Facebook Messenger'da Mesajlar Şifrelenecek

Facebook Messenger'da Mesajlar Şifrelenecek

Facebook, mesajlaşma uygulaması Messenger'da kullanıcıların kendilerini daha rahat hissetmeleri için yüksek güvenlik önlemleri üzerinde çalışıyor. 

WhatsApp'ın da sahibi olan Facebook, geçtiğimiz aylarda "uçtan uca şifreleme" özelliğini WhatsApp'a getirmiş ve özelliği tamamen kullanıcıların isteğine göre opsiyonel olarak kullanıma sunmuştu. Uçtan uca şifreleme ile mesajların daha güvenli bir şekilde iletilmesini sağlayan Facebook, benzer bir özelliği kendi mesajlaşma uygulaması Facebook Messenger için de devreye alacak. Facebok'un şu an üzerinde çalıştığı özellik ile kullanıcıların aldığı mesajlar istenildiği taktirde sadece tek bir cihaz üzerinden okunabilecek ve başka cihazlardan aynı mesajın okunması mümkün olmayacak.

Tek bir hesabı farklı cihazlar üzerinde kullananlar için devreye alınacak özellik iletilen mesajların sadece tek bir cihaz üzerinden görünmesine yardımcı olacak. Örneğin, eğer Facebook hesabınızı hem telefonunuzda hemde tabletinizde kullanıyorsanız arkadaşınızın size gönderdiği mesajı telefonunuzdan okuduğunuzda artık tabletten de aynı mesajı okuyamayacaksınız. Böylece siz mesajlaşırken başkalarının sizi izliyor olabilme ihtimali de ortadan kalkacak. Opsiyonel olarak seçilecek bu özellik ile aynı zamanda kendini yok eden mesajlar da gönderilebilecek. Özellik ile seçilen mesajlara zaman sınırı koyulabilecek ve zamanı geldiğinde de mesaj kendisini yok edecek ve mesajın geri getirilmesi mümkün olmayacak. Facebook sunucularında da tutulmayacak olan mesajın takibi de imkansız olacak.

Facebook'un şu sıralar üzerinde çalıştığı söz konusu özelliğin ilerleyen günlerde devreye alınması bekleniyor.

Facebook'un Yeni Çeviri Servisi Tüm Kullanıcılara Açıldı

Facebook Messenger Chat Botlarının Yeni Özellikleri Ortaya Çıktı

YORUMLAR