Facebook Norveç Başbakanını da Sansürledi

Facebook Norveç Başbakanını da Sansürledi

Norveçli gazete yazarı Tom Egeland'ın Vietnam Savaşı sırasında çekilmiş bir fotoğrafı paylaşmasının ardından, yazarın resmi sayfasını kapatan Facebook, aynı fotoğrafı paylaşan Norveç başbakanını da sansürledi.

Vietnam Savaşı sırasında çekilmiş en vurucu fotoğraflardan bir tanesi Nick Ut'un objektifinden çıkmıştı. Amerika'nın bir köye attığı Napalm bombasından kaçan çıplak çocukları içeren fotoğraf, birçok ödüle de layık görülmüştü. Geçtiğimiz günlerde bu fotoğrafı kişisel Facebook sayfasında paylaşan Aftenposten yazarı Tom Egeland'ın paylaştığı fotoğraf, Facebook tarafından kaldırımıştı. Fotoğrafından kaldırılmasını müteakip, Tom Egeland'ın Facebook sayfası da engellenmişti.

Yazarının sayfasının kapatılmasını protesto etmek için aynı fotoğrafı resmi sayfalarından yayınlayan gazeteye, Facebook tarafından bir e-posta gönderilmiş ve fotoğrafın kaldırılması istenmişti. Facebook istediği tepkiyi alamayınca bu fotoğrafı da sayfadan kaldırmıştı. Bu sefer Aftenposten, bir sonraki gün gazetenin manşetinden fotoğrafı yayınlayarak Facebook'a olan tepkisini büyütmüştü. Tüm bunlar yaşanırken, Norveç başbakanı Erna Solberg de aynı fotoğrafı Facebook sayfasından paylaşarak, gazeteye ve yazara destek olmuştu. 

Facebook bugün de Norveç başbakanının paylaştığı fotoğrafı da kaldırdı. Başbakan bunun ardından şöyle bir açıklama yaptı: "Facebook’un benim paylaştığım resmi de kaldırması büyük bir talihsizlik. Niyetleri her ne kadar iyi olsa da, bu tip resimleri kaldırarak ortak tarihimizin değiştirilmesine hizmet ediyorlar."

Norveç Başbakanı, sayfasında paylaştığı fotoğrafın sansüre uğramasının ardından bu kez tarihi fotoğrafları"tarihi" yapan ayrıntıları kapatıp ironik biçimde paylaştı. Böylece paylaşılan Napalm Kız fotoğraflarının "müstehcen" ya da "çocuk pornografisi" olmadığını, bunun tarihi bir olayın acısını bizlere gösterdiğini hatırlatmaya çalışan Norveç başbakanı ve Facebook arasında yaşananların nereye varacağı merak konusu. 

Facebook Napalm Kız Fotoğrafını Sansürledi!

YORUMLAR