Facebook Prisma'nın Canlı Yayınlar için Hazırladığı Filtre Özelliğini Engelledi

Facebook Prisma'nın Canlı Yayınlar için Hazırladığı Filtre Özelliğini Engelledi

Dünyanın en çok ziyaret edilen sosyal medya sitesi Facebook, internet dünyasındaki tekelini korumak için tüm rakiplerini engellemeye devam ediyor. Geçtiğimiz aylarda Snapchat'in önünü Instagram Hikayeler ile kapatan Facebook, bu sefer de Prisma uygulamasının önünü kapattı.

Bildiğiniz üzere Facebook yeni getirdiği özelliği ile birlikte bir süredir canlı yayın yapmaya imkan sağlıyor. Kullanıcılar tarafından çok sevilen bu özellik, ilk aktif edildiği günden itibaren milyonlarca kişi tarafından denendi. Facebook canlı yayın özelliğinin kullanıcılar tarafından sevilen bazı seçenekleri vardı. Bu seçeneklerle birlikte yayınlar daha renkli hale getirilebiliyor ve daha fazla izleyiciye ulaşılabiliyordu. Fakat Facebook kullanıcıların sevdiği bu seçeneği sevmemiş olacak ki Prisma'yı engelleme kararı aldı.

Facebook Prisma API'ni engelledi!

Facebook'un bazı geliştiriciler için mümkün kıldığı API desteğini tercih eden uygulamalardan birisi de Prisma'ydı. Milyonlarca kişi tarafından kullanılan fotoğraf düzenleme uygulaması Prisma, Facebook canlı yayını yapanlara özel filtre seçenekleri sunuyordu. Bu filtreler ile fotoğraflarını güzelleştirmekle yetinmeyen Prisma kullanıcıları, canlı yayın videolarını da güzelleştirebiliyorlardı. Tüm bu olayı geçmiş zaman ekiyle anlatıyoruz çünkü, artık Prisma uygulaması Facebook üzerinden kullanılamıyor. Facebook yaptığı yeni bir hamle ile birlikte Prisma API'ni engelledi. Bu yüzden Facebook canlı yayın videolarında artık Prisma filtrelerini kullanamayacaksınız.

Facebook Prisma API'ni neden engelledi?

Aslında Facebook tarafından yapılan açıklamanın herhangi bir açıklanabilir yanı yok. Fakat anlatabildiğimiz kadarıyla Facebook, Prisma uygulamasını kendi kamerasından canlı yayın yapmaya imkan sağladığı için engelledi. Geliştiriciler, engelleme açıklamasında; Facebook üzerinden yapılan canlı yayınlarda Prisma'nın telefon kamerasını kullanmasının etik olmadığını dile getirdi.

Yorumcular Prisma'nın herhangi bir kural ihlali yaptığını düşünmüyorlar. Facebook'un Prisma’yı engellemesinin nedeninin ise bir rakibi daha etkisiz hale getirmek için yapıldığı düşünülmekte. Bundan sonraki zamanlarda da dev sosyal medya sitesi Facebook'un kendi filtrelerini geliştireceğini düşünüyoruz.

Sizce Facebook Prisma uygulamasının da çakmasını yapabilir mi?

Prisma Nedir, Nasıl Kullanılır?

Instagram Canlı Yayın (Canlı Video) Özelliği Nasıl Kullanılır?

Facebook Oyun Canlı Yayını Nasıl Yapılır

YORUMLAR