Facebook, Sahte Haber Yapan Sitelerin Reklam Vermesini Engelleyecek

Facebook, Sahte Haber Yapan Sitelerin Reklam Vermesini Engelleyecek

Facebook şirketi, sahte haberlerin yayılmasını engellemek için yeni bir önlem aldı. Facebook, eğer bir sayfanın sürekli olarak aynı haberleri paylaştığını tespit ederse, o sayfanın sosyal ağ üzerinde reklam vermesini engelleyecek.

Yeni gelen bu özellik sayesinde, sayfayı beğenen kişiler hem yalan haber görmeyecek hem de aynı şeyleri ana sayfasında barındırmamış olacak. Facebook'ta bu tip sahte haberler yayınlayan sayfaları 3.taraf gerçek kontrol kuruluşları denetleyecek. Daha sonra sahte haber yapanları Facebook'a bildirecek ve Facebook şirketi, bu sayfaların reklam vermesine engel koyacak.

Facebook'ta ürün yöneticisi olarak çalışan Rob Leathern, "İnsanlara Facebook'ta önem verdikleri arkadaş, aile ve çeşitli konular hakkında doğru bilgiler vermek istiyoruz ancak sayfa sahipleri sahte haberlerle kullanıcılara zarar veriyor" sözlerini sarf etti.

Ayrıca Facebook yönetimi, bundan böyle kullanıcıların yalan haberleri hızlıca işaretlemelerine ve Facebook'a bildirmelerine olanak sağlayacak "yalan haber butonu" adlı bir fonksiyon geliştirdi. Yapılan açıklamaya göre, Facebook söz konusu uygulamayı Şubat ayında Almanya'da yapılacak seçimden önce kullanıma sunacak.

Facebook CEO’su Mark Zuckerberg, İkinci Kez Baba Oldu

Facebook'ta Her Gün Milyonlarca Hesap Siliniyormuş!

YORUMLAR