Facebook Silinen Videoları Kaydetmeyeceğine Yemin Etti

Facebook silinen video

Birkaç gün önce Facebook’un silinen videoları sunucularında tutmaya devam ettiğine dair haberler ortaya çıkmıştı. İddiaların doğru olduğunu kabul eden Facebook, artık silinen videoları kaydetmeyeceğine dair yemin etti.

Cambridge Analytica Skandalı sonrası Facebook, kullanıcılarının kaydettiği verileri görmesini sağlayacağını açıklamıştı. Kimi zaman 400.000 Word sayfası uzunluğuna erişen bilgilerin, kullanıcılar tarafından indirilip, görülebileceğini açıklayan sosyal medya devi, yakın zaman önce bu uygulamayı devreye almıştı.

Kendi verilerini indiren ve inceleme başlayan Amerikalı bir muhabir ise yıllar önce bir arkadaşına göndermek için kaydettiği ve arkadaşının duvarında paylaşmaktan vazgeçtiği bazı videoların hala Facebook sunucularında durduğunu fark etmiş ve bunu haberleştirmişti.

Hâlihazırda kullanıcıların verilerini satma konusunda sıkıntılar yaşayan Facebook’un böylesine bir haberle gündeme gelmesinin ardından şirketten konuya dair açıklama geldi. Açıklamada, “Bazı kullanıcıların eski taslak videolarının Bilgilerinizi İndirin aracında yer alması durumunu araştırıyoruz. Taslak videoların silinmemesine sebep olan bir hata keşfettik. Hataları ortadan kaldırmaya çalışıyoruz. Yaşananlardan dolayı özür dileriz. Konuyu gündeme getirdiği için New York Dergisi’ni takdir ediyoruz.” ifadeleri kullanıldı.

Hatanın ayrıntılarına dair bilgi vermeyen Facebook, artık herhangi bir kullanıcının “Download Your Information” başlığı altında taslak videolara dair verilerini görmeyeceklerini söyledi. Bununla yetinmeyen şirket, aynı hatanın tekrar yaşanmayacağına dair kullanıcılarına söz verdiğini belirtti.

YORUMLAR