Facebook'ta İki Adımda Kimlik Doğrulama Dönemi

Yaşadığı veri skandalından sonra radikal değişikliklere imza atan Facebook, şimdi de hesaplara iki adımda doğrulamayı getirdi. Bu sistem ile hesap güvenliğini iki katına çıkarmayı düşünen Facebook, iki faktörlü kimlik doğrulamasında üçüncü taraf güvenlik uygulamalarına destek sağlayacak.

Halihazırda yalnızca telefonla ön engel sağlayan ABD'li şirket, bu güvenliği iki katına çıkarmak istiyor. Facebook CSO’su Alex Stamos kısa bir süre önce kullanıcıların Facebook’un kendilerine istenmeyen SMS’ler gönderdiğinden şikayet etmesi üzerine özür dilemiş ve yeni alternatifler üzerinde çalıştıklarını duyurmuştu. Bu alternatifleri kullanıcılarla paylaşmaya hazır olan Facebook, aynı zamanda SMS güvenliğini de iyice arttırmış oldu. Çünkü kullanıcılara gönderilen SMS'lere ulaşmak pek de zor bir durum değildi.

İki Adımda Kimlik Doğrulama Nasıl Çalışıyor?

İki adımda kimlik doğrulamasını geçebilmek için iki ayrı bilgiye ihtiyacınız var. Bunlardan ilki hesabınızın şifresi. Eğer bu adımı geçerseniz tercihe bağlı olarak bir telefon numarası, bir e-posta adresi veya Duo Security / Google Authenticator gibi engellerle karşılaşıyorsunuz. Bu adımda da sizden istenileni yerine getirirseniz hesaba rahatlıkla giriş yapabiliyorsunuz. Yani iki adımda kimlik doğrulama sisteminin bir hayli güçlü çalıştığı ifade ediliyor.

Hiç şüphesiz SMS sisteminden daha başarılı olacak iki adımda kimlik doğrulamanın Facebook için yayınlandığını hatırlatmak gerekiyor. Yeni güvenlik özelliğine Ayarlar sayfası altındaki ‘Güvenlik ve Giriş’ sekmesinden ulaşmanız mümkün.