Facebook’tan Gazetecileri Eğitmek için 6 Milyon Dolarlık Fon

Facebook’tan Gazetecileri Eğitmek için 6 Milyon Dolarlık Fon

Facebook, “Community News Project” (Toplumsal Haberler Projesi) kapsamında mesleğe yeni adım atmış İngiltere’deki yaklaşık 80 yerel gazeteciyi eğitmek için 6 milyon dolarlık bir fon oluşturduğunu açıkladı. 

Facebook, temelde birçok insanın fotoğraf ve video paylaştığı bir sosyal medya platformu olsa da, aslında dünyanın en büyük haber kaynaklarından bir tanesi. 

Platformdaki haberleri hem nicelik hem de nitelik anlamında iyileştirmek için uzun süredir çalışan şirket, The Guardian, BBC News  ve The Washington Post  gibi birçok dev yayıncıyla özel anlaşmalar yapıyor. 

facebook yerel gazetecilik

Facebook, hayata geçirdiği yeni proje ile yerel yayıncılara önemli bir fırsat sunacak. Şirket, oluşturduğu 6 milyon dolarlık fon ile İngiltere'deki yaklaşık 80 yeni yerel gazeteciyi eğitecek.

Community News Project adındaki girişim ile yerel basında çalışan gazeteciler desteklenecek. Facebook'un bu projede ortağı olan Gazetecilerin Eğitimi Ulusal Konseyi (NCTJ) yaklaşık 80 stajyer yerel gazetecinin işe alımlarını denetleyecek. Ayrıca kurslara katılan kişiler, internet haberciliği konusunda Facebook’tan özel bir eğitim de alacaklar.

Facebook’un diğer ülkelerde benzer programları başlatıp başlatmayacağı ise henüz belli değil.