Facebook Türkiye'de 6 Ayda 2078 İçeriğe Erişimi Engellemiş

Facebook Türkiye'de 6 Ayda 2078 İçeriğe Erişimi Engellemiş

Geçtiğimiz gün Facebook'un şeffaflık verileri açıklandı. Her ülke için ayrı ayrı rapor yayınlayan Facebook'un Türkiye verileri ise pek iç açıcı değil.

Kullanıcıların güvenliğini sürekli en üst düzeyde tutmaya çalışan Facebook, kendisine gelen şikayetleri de sürekli olarak değerlendiriyor. Kendisine gelen şikayetleri sürekli olarak kayıt altına da alan Facebook, geçtiğimiz gün bir şeffaflık raporu yayınlayarak bu şikayetlerin ufak bir istatistiğini yayınladı. Temmuz 2015 - Aralık 2015 aralığını kapsayan son istatistiklere göre Türkiye'de 6 aylık süreç boyunca 2078 içerik erişime engellenmiş.

Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı, mahkemeler, İnternet Hizmet Sağlayıcıları Birliği ve Facebook kullanıcılarının şikayetlerini dikkate aldıklarını açıklayan Facebook, engellenen içeriklerin kişisel hak ihalleri, kişisel mahremiyete aykırılık ve Atatürk’e hakaret gibi nedenlerle engellendiğini duyurdu. 503 kullanıcı hesabı ile ilgili olan bu içeriklerin milli değerlerimiz ve kişisel haklarımızı ilgilendiriyor olmasının da bizleri hayal kırıklığına uğrattığını söyleyebiliriz. 

Dünya genelinde ise üyelik bilgileri, IP bilgisi ve hesap içerikleri gibi verilere erişim sağlamak için 46 bin 763 talep aldığını belirten Facebook, bu taleplerin 19 bin 235 talep ile ABD'ye ait olduğunu da söylüyor. 

Facebook ve Messenger'ın Windows 10 Uygulamaları Yenilenmiş Olarak Kullanıma Sunuldu

Her Gün Neredeyse 1 Saatimizi Facebook Messenger ve Instagram’a Ayırıyormuşuz

YORUMLAR