Facebook'un "Dislike" Butonu Denenmeye Başlandı

Facebook Eksileme Downvote

İlk olarak şubat ayında denenmeye başlanan Facebook’un downvote özelliği, bugün itibarıyla bazı bölgelerde tamamen kullanıma açıldı.

Beğenmeme’ tuşundan öte ‘eksilemek’ olarak adlandırılabilecek downtone tuşu, Avustralya ve Yeni Zelanda’da yaşayan Facebook kullanıcılarının beğenisine sunuldu.

Facebook Downvote

Sosyal medya devi Facebook, uzun süredir downvote özelliğini sistemin içerisine yerleştirme konusunda çalışmalar yürütüyordu. Son olarak şubat ayında çok kısıtlı bir kullanıcı grubuna downvote özelliğini açan şirket, aldığı olumlu geri dönüşlerden sonra bölgesel deneme yapma kararı aldı.

Avustralya ve Yeni Zelanda’da yaşanan birçok kullanıcı için eksileme özelliğini devreye alan Facebook, yeni özelliğin daha iyi tartışma ortamlarının oluşmasının önünü açmak için kullanılacağını aktardı. Konuyla ilgili açıklama yapan Facebook’un sözcüsü, “İnsanlar bize Facebook’ta daha iyi tartışmalar ve farklı fikirlere sahip insanların daha yapıcı diyaloglar oluşturabilecekleri alanlar görmek istediklerini söylediler” dedi.

Eksileme özelliğiyle herhangi bir paylaşımın altına gelen yüzlerce yorumun kullanıcılar tarafından “beğenme” ve “beğenmeme” seçenekleriyle değerlendirileceği kaydedilirken, beğenilen fikirlerin daha yukarıda görüleceği söylendi. Böylece tartışmaya dair daha yararlı bilgiler içeren yorumlar daha görünür hale getirilerek, sağlıklı paylaşımların önünün açılacağı bilgisi verildi.