Facebook’un Yeni Reklam Aracı Canınızı Sıkabilir

Facebook'un Yeni Reklam Aracı

Gerçek hayatta ziyaret ettiğiniz mağazaların reklamları, Facebook’ta karşınıza çıkarsa şaşırmayın. Bundan böyle Facebook, konumlarınızdan yola çıkarak, ziyaret ettiğiniz mağazaların reklamlarını sizlere gösterecek. Tabi, konum servislerinizin açık olması şartıyla. 

Facebook, kullanıcıların günlük hayatlarında yaptıkları aktivitelere dayanan yeni bir aracı, reklamverenlerin hizmetine sundu. Eğer Facebook uygulamasının konumunuzu izlemesine izin verdiyseniz, gerçek hayatta alışveriş yapmak için gittiğiniz mağazalar, verdikleri reklamlarda sizi hedefleyebilecekler. Dolayısıyla ziyaret ettiğiniz yerlerin reklamlarını akışınızda görürseniz endişelenmeyin. 

Facebook’un yeni reklam aracı, reklamverenlere, insanların hangi mağazaları ziyaret ettiğine ilişkin verilere erişmesini sağlayacak. Ayrıca, son zamanlarda günlük hayatınızda etkileşimde bulunduğunuz şirketlerin reklamlarıyla da karşılaşabilirsiniz. Örneğin, bir emlak firmasını aradıysanız, size elindeki evlerin listesini içeren bir reklam gösterebilir.

Geçtiğimiz birkaç hafta boyunca, Facebook'un reklam ağı tartışma konusu olmuştu. Bu ayın başlarında, Facebook'ta Rusların satın aldığı bazı reklamların seçimlerle ilgili yaşanan bazı gösterileri teşvik ettiği öne sürülmüştü. 

Facebook tarafından geçtiğimiz hafta yapılan açıklamada, Mayıs 2017 tarihine kadar 2 yıllık periyot boyunca, özellikle göçmen meselesi, eşcinsel hakları ve ırkçılık gibi ABD için hassas konularda kullanıcıları kutuplaştırıcı binlerce Facebook reklamının Rusya merkezli bir operasyonla ABD'de yayına sokulduğu belirtilmişti.

Gizlilikle ilgili endişeleriniz varsa ya da izlenmek istemiyorsanız, Facebook’un konum takibini istediğiniz zaman kapatabilirsiniz. Şahsen konum servislerinizi kapatmanızı tavsiye ediyorum. Zira, telefonlarınızdaki aktiviteleriniz, reklam olarak sıkça karşınıza çıkıyor. Bir de gerçek hayatta ziyaret ettiğiniz mağazaların reklamlarına maruz kalmak can sıkıcı olabilir.

Facebook’un yeni reklam aracı ile ilgili ne düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı bizimle paylaşmayı unutmayın

 

YORUMLAR