Facebook Uygulamaları Türkiye'ye 15 Milyar Lira Katma Değer Sağladı

facebook türkiye yatırım

Dünyanın en büyük sosyal medya şirketi Facebook, Türkiye’ye önemli yatırımlar yapma kararı aldı. Facebook Sınırları Aşan Türkiye ismiyle duyurulan proje kapsamında Facebook’un gelecek yıl Türkiye’de girişimcilik merkezi açacağının müjdesi verildi.

Facebook, bugün İstanbul’da düzenlediği toplantıyla Sınırları Aşan Türkiye projesinin detaylarını verdi. Deloitte Türkiye tarafından hazırlanan ekonomik ve sosyal etki raporunun sonuçlarının ardından duyurulan projenin, dört ayaktan oluşacağı dile getirildi. Facebook Sınırları Aşan Türkiye projesinin, ülkemizdeki her boyuttan işletmenin yerel ve uluslararası alanda büyümelerine yardımcı olmayı, Türkiye’deki topluluğuna daha iyi hizmet sunabilmek adına yatırım yapmayı sağlayacağı aktarıldı. Facebook ayrıca Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve Habitat işbirliğiyle 2019 yılı içinde bir girişimcilik merkezi oluşturarak Türkiye’deki yatırımlarını genişletmeyi de planladığını da açıklananlar arasında yerini aldı.

Türkiye’deki Facebook ürünleri kullanımlarına dair ilginç veriler sunan şirket, Facebook’a ait olan Instagram, Facebook Messenger, Facebook ve WhatsApp uygulamaları aracılığıyla Türkiye ekonomisine 15.3 milyar liralık katma değer sağlandığını ve 209 bine yakın istihdam sağlandığını söyledi.

Türklerin hızlı öğrenen, dayanıklı kişiler olduğunu söyleyen Facebook Küresel Pazarlama Çözümleri Başkan Yardımcısı Carolyn Everson ise başlatılan projeye ilişkin olarak "Türkiye'de ekonominin büyümesi ve istihdamın yaratılması adına inanılmaz fırsat görüyoruz" dedi.

Toplantıya katılan TOBB Genç Girişimciler Kurulu Başkanı Ali Sabancı da Facebook’un Türkiye’de başlattığı projenin önemine dikkat çekerek, “TOBB, Facebook ve Habitat bir araya geldi projede ama bu bahsedilen Girişimcilik Merkezi'ni 2019'da açmak çok mühim, Nisan-Mart erken belki ama Mayıs gibi bir tarihi netleştirelim, iş soğumasın" dedi.