Facebook ve Twitter Asparagas Haberlere Savaş Açtı

Facebook ve Twitter Asparagas Haberlere Savaş Açtı

Facebook ve Twitter, sosyal medya üzerinden yayınlanan haberlerin kalitesini arttırmak için önemli medya kuruluşları ile işbirliğine gidecek. First Draft Coalition'a katıldığını açıklayan sosyal medya devleri, böylece yanlış haberlerin engellenmesi için Google'a destek verecekler.

Haziran 2015'te kurulan First Draft Coalition'ın temel amacı internet üzerinde gördüğümüz sahte, yanlış veya kandırmaca haberleri ortadan kaldırmak. New York Times, Washington Post ve CNN gibi büyük yayın kuruluşlarının bulunduğu ve Google tarafından desteklenen FDC, uzun süredir yanlış haberlere savaş açmış durumda. Facebook ve Twitter'ın da bu organizasyona katılmasının ardından, sürekli olarak yanlış haberler yayınladığı ortaya çıkan sitelerin, internet üzerinden kaldırılması amaçlanıyor. Bu bağlamda kullanıcıların da destekleri alınarak, daha kaliteli bir haber alma ağı oluşturulması planlanıyor.

Aslında Facebook bir süredir böylesine haber yapan sitelere karşı mücadele etmeye başlamıştı. Kullanıcı şikayetlerini değerlendirerek, siteleri Facebook üzerinden silmeye uğraşan ve haberlerin içeriklerini analiz eden bir algoritma da hazırlayan şirket, bunda çok da başarılı olamamıştı. Geçtiğimiz günlerde "Popüler Haberler" başlığı altında, Fox'un haber sunucusu Megyn Kelly'nin gizliden Hillary Clinton'ı desteklediği iddia eden bir haber yayınlanmış, kısa süre sonra haber buradan kaldırılsa da algoritmanın yeteri kadar iyi çalışmadığı gözlemlenmişti.

Oluşturulan koalisyon ile birlikte büyük şirketler geliştirdikleri teknolojilerini birbirleri ile paylaşacaklar ve hepsinin katılımıyla kusursuz bir engelleme sistemi oluşturulmaya çalışılacak. Proje başarılı olursa, çok kısa bir süre sonra "Münir Özkul Öldü" gibi başlıklarla hit kazanmaya çalışan internet sitelerinden kurtulacağız. 

Facebook Norveç Başbakanını da Sansürledi

Facebook Napalm Kız Fotoğrafını Sansürledi!

Twitter IŞİD Suç Ortaklığı Davasında Karar Açıklandı

YORUMLAR