Facebook ve Twitter Kongreyi İkna Edemedi

Twitter-Facebook-Kongre

Dünyanın en çok kullanılan sosyal medya platformlarının başında gelen Facebook ve Twitter, Amerika Birleşik Devletleri Kongresi’nde istediklerini bulamadı. Kongre üyeleri, sosyla medya şirketlerinin manipülasyon konusunda yeterli olmadıklarına kanaat getirdi.

Bir süre önce ABD Kongresi çeşitli sosyal medya şirketlerinin üst düzey yöneticilerine çağrı yaparak, kongrede yapılacak toplantıya davet etmişlerdi. Dün itibarıyla Facebook ve Twitter'ın üst düzey yöneticileri Sheryl Sandberg ve Jack Dorsey, kendilerine yapılan davet doğrultusunda ABD Kongresinde yapılan oturumlara katıldı.

Kasım ayında yapılacak olan ara seçimler sırasında, yaklaşık bir buçuk sene önce düzenlenen başkanlık seçimlerinde olduğu gibi diğer ülkelerin seçimlere müdahale etmesinin önüne geçmek isteyen kongre üyeleri, Facebook ve Twitter yöneticilerini tehlikeyi fark etmekte ve harekete geçmekte geç kaldıkları için sert şekilde eleştirdiler. Şirketlerin manipülasyon ve yanlış haber konusunda daha dikkatli olması gerektiğini savunan ABD Kongresi, Facebook ve Twitter gibi şirketlerin aldıkları önlemlerin yetersiz olduğunu belirttiler.

Yeni düzenlemeler geliyor

Facebook Üst Operasyonel Yöneticisi Sherly Sandberg, şirketin içerik kontrolü yapabilmek adına birçok yeni kişiyi işe aldığını hatırlatarak, çeşitli yapay zeka sistemleri kullanmaya başladıklarını da söyledi. Twitter İcra Kurulu Başkanı Dorsey ise birebir aynı mesajı farklı hesaplar üzerinden paylaşan (bot) hesapları önlemeye çalıştıklarını ifade etti.

Kongre üyeleri ise iki şirketin adımlarının yeterli olmayacağı gerekçesiyle sosyal medya platformlarına karşı yeni düzenlemeler getireceklerinin sinyalini verdi. Bu arada, Kongre üyelerinin davetine karşın oturuma iştirak etmeyeceğini açıklayan Google yöneticisi Larry Page için Sandberg ve Dorsey'in hemen yanında ayrılan koltuk oturum boyunca boş kaldı.

YORUMLAR