Facebook Yayın Akışında Son Haberleri Aktaracak

Facebook Yayın Akışında Son Haberleri Aktaracak

Facebook yayın akışında karşımıza çıkan sonuçlar bazen hiç ilgimiz olmayan konularda olabiliyorlar ve bu durum maalesef pek çok kullanıcının görmesi gereken paylaşımları görememesine neden oluyor. Dolayısıyla gelen bu tip şikayetleri engelleyebilmek ve kullanıcılara daha iyi bir Facebook deneyimi sunmak isteyen şirket, çoktan çalışmalara başlamış durumda.

Yayın akışında gerçekleştirilmesi planlanan değişikliklerden bahseden Facebook mühendislerinden Erich Owens, özellikle eski gönderilerin ekranlarımızda çıkmasına karşı pek çok önlemin alınacağından bahsediyor. Akıllı bir algoritma kullanılarak hangi gönderilerin uzun vadeli hangilerinin anlık paylaşımlar olduğunu anlayacak olan Facebook, böylece en son flaş haberleri hemen karşımıza çıkartacak ancak uzun vadeli paylaşımları daha sonraya saklayacak.

Geçmişte yapılan araştırmalara göre, kullanıcıların her birinin yayın akışında görebilecekleri binlerce farklı paylaşım mevcut ancak Facebook bunları bir önem filtresinden geçirerek kullanıcıların en çok ilgileneceklerini düşündüğü paylaşımları onlara gösteriyor. Fakat son aylarda uygulanan filtrenin geçmişteki filtrelere göre kullanıcılar tarafından pek beğenilmediğini de belirtmek gerek.

Yine geçtiğimiz aylarda, Facebook'un kullanıcıların duygusal tepkilerini anlayabilmek için onların karşılarına çıkan paylaşımları manipüle ettiğini haberimizde sizlere aktarmıştık. Facebook her ne kadar bu sosyal deneyi savunmuş olsa da kullanıcılara verdiği rahatsızlık için özür de dilemişti. Anlaşılan o ki yapılan bu deneylerin sonucunda elde edilen veriler, şu anda en iyi sonuçların sunulabilmesi için bir temel oluşturmuş durumda.

Önümüzdeki günlerde Facebook'un yeni algoritma değişikliği hakkında daha fazla bilgi yayınlanacağına inanıyorum.

Twitpic hayata geri döndü!

YORUMLAR